Društvo

Državno preduzeće stavilo u neravnopravan položaj sve koji nijesu klijenti najveće banke

Ko nema karticu CKB-a u Pošti plaća od dva do pet eura provizije

Ukoliko izmirujete karticama račune u Pošti Crne Gore ili na njihovim šalterima u državnim institucijama plaćate takse za vađenje dokumenata, a nijeste klijent Crnogorske komercijalne banke (CKB), to će vas koštati još najmanje dva do pet eura. To su iznosi provizija koje Pošta, posljednjih 12 godina, naplaćuje svima koji nijesu klijenti najveće banke na tržištu, čime stavlja u neravnopravan položaj veliki broj crnogorskih građana.

Ko nema karticu CKB-a u Pošti plaća od dva do pet eura provizije Foto: Portal Analitika
PobjedaIzvor

To je Pošti omogućio ugovor o poslovnoj saradnji-agenturi, kojim se to državno preduzeće obavezalo da će kao agent CKB banke u poslovnicama instalirati njihove cash advanced terminale, na kojima se plaćanja tretiraju kao isplata gotovine sa bankomata drugih banaka. U praksi to znači da će, recimo, klijent NLB banke, prilikom podnošenja nekog zahtjeva ili preuzimanja dokumenta od državnih organa, uz taksu od dva eura platiti i pet eura provizije samo zato jer nema karticu CKB banke.

Strateški partneri od 2009.

Pošta je ugovor sa CKB-om potpisala 7. oktobra 2009. godine, nakon što je prethodno bankama u Crnoj Gori uputila poziv za dostavljanje ponude za izbor strateške banke preko koje će obavljati poslove pratnog prometa. Nejasno je zašto je Pošta izabrala samo jednu banku za strateškog partnera i time svjesno diskriminisala sve klijente drugih banaka u Crnoj Gori.

Iz Pošte i banke nijesu saopštavali djelove ovog ugovora jer su proglašeni za poslovnu tajnu, pa nije poznato kolika je korist državnog preduzeća u ovom poslu.

“Pošta Crne Gore poslove platnog prometa u ovom trenutku obavlja u svojstvu agenta CKB banke, sa kojom ima zaključen ugovor o poslovnoj saradnji - agenturi, shodno propisanoj proceduri. S ovim u vezi, plaćanja platnim karticama obavljaju se preko CKB cash advanced terminala i ove transakcije se tretiraju kao isplata gotovine. Isplata gotovine platnim karticama preko cash advanced terminala se tarifira u skladu sa tarifama-provizijama banke izdavaoca kartice, tako da visinu provizije propisuje i naplaćuje banka koja je izdavalac kartice”, rečeno je Pobjedi u Pošti.

Cash advanced terminali, koji se koriste u poslovnicama Pošte, razlikuju se od POS terminala u trgovinama, gdje možete plaćati bez provizije karticama bilo koje banke.

Na pitanje Pobjede zašto je povlastila samo klijente jedne banke, u Pošti su odgovorili da su, uvažavajući sugestije korisnika, svim bankama u Crnoj Gori poslali upit o zainteresovanosti za prihvatanje kartičarskih proizvoda u njihovim poslovnicama.

“U toku su pregovori sa nekoliko banaka koji će, vjerujemo uskoro, rezultirati obezbjeđenjem ravnopravnih uslova za korisnike bankovnih kartica svih banaka”, tvrde u Pošti.

Provizije do 3,5 odsto iznosa transakcije

Iz CKB su našem listu kazali da je Pošta ovlašćeni agent te banke, te da je upisana u registar agenata pružalaca platnih usluga.

“Agent pruža usluge platnog prometa koje mu banka povjeri, kao što su poslovi prijema gotovinskih uplata i isplata fizičkim licima koja ne obavljaju registrovanu djelatnost. U skladu sa pravilima Pošte, POS terminali koji su postavljeni podržavaju isključivo gotovinske isplate, pa se transakcije tretiraju kao isplata gotovine na bankomatu”, naveli su u CKB banci, dodajući da iznos provizije za one koji nijesu njihovi klijenti definišu banke korisnika kartica.

Prema pregledu tarifa banaka objavljenom na sajtu Centralne banke, provizije za plaćanje preko cash advanced terminala drugih banaka kreću se od minimum dva do pet eura po transakciji, odnosno od 1,5 do 3,5 odsto iznosa transakcije ukoliko je ona veća od ustanovljenih minimalnih provizija.

Tako će klijenti NLB, Addiko i Adriatik banke uz svako plaćanje karticama u Pošti platiti još tri odsto od iznosa transakcije, a minimum pet eura. Provizija za klijente Hipotekarne banke je 3,5 odsto, minimum 3,5 eura, Erste banke 2,5 odsto, minimum 3,5 eura, Universal kapital tri odsto, minimum tri eura, a za korisnike kartica Zapad banke tri odsto, minimum 3,5 eura.

Komercijalna banka naplaćuje klijentima proviziju u iznosu od 2,5 odsto za transakcije u Pošti, a minimum tri eura, Prva banka dva odsto, minimum dva eura, Ziraat dva odsto, minimum tri eura, dok se provizije u Lovćen banci kreću od 1,5 do 3,5 odsto, minimum od dva do pet eura, u zavisnosti od vrste kartice kojom plaćate.

Je li narušena konkurencija

Pobjeda je ovim povodom kontaktirala i Agenciju za zaštitu konkurencije, koju smo pitali je li ugovorom koji imaju sa Poštom CKB banka stavljena u povlašćen položaj u odnosu na druge banke koje posluju na crnogorskom tržištu, te je li time narušena konkurencija. Iz Agencije su odgovorili da se ne mogu isključivo na osnovu našeg upita izjasniti o narušavanju konkurencije, već da su im za to potrebna izjašnjenja i dokumentacija Pošte i CKB banke.

“Svaki učesnik na tržištu je slobodan da uređuje svoju poslovnu politiku, ali ni u kom slučaju ne smije ugrožavati druge učesnike. Uzimajući u obzir činjenicu da CKB banka nije jedini učesnik na tržištu, ne može se smatrati monopolistom”, ukazali su iz Agencije, ističući da će upućena pitanja smatrati podnijetom inicijativom, koja će biti pod njihovom pažnjom. B.D.

Drecun: Građanima oduzeto pravo izbora

Ekonomski analitičar Predrag Drecun Pobjedi je kazao da je ugovor koji su sklopile Pošta i CKB oduzeo pravo izbora svim klijentima drugih banaka.

“Pošta ne bi smjela da stvara prihode nijednoj banci, a da to isto pravo nemaju i druge banke. Trebalo je ostaviti mogućnost da građani biraju preko koje će banke u Pošti obaviti svoju transakciju. Građani su na neki način zloupotrijebljeni time što im nije data najjeftinija usluga i što nemaju pravo izbora”, smatra Drecun.

Portal Analitika