Svijet

Ko je Frederik, novi kralj Danske: Od razmaženog princa do borca za životnu sredinu

Danska kraljica Margreta II (83) sve je iznenadila kada je u svom tradicionalnom govoru tokom novogodišnje noći najavila abdikaciju. Jedina vladajuća kraljica u svijetu i monarh sa najdužim stažom u Evropi povući će se prijestola 14. januara, nakon 52 godine vladavine. Tron ostavlja, kako je najavila, svom najstarijem sinu prijestolonasljedniku princu Frederiku.

Ko je Frederik, novi kralj Danske: Od razmaženog princa do borca za životnu sredinu Foto: EPA/JENS NORGAARD LARSEN DENMARK OUT
DanasIzvor

Kako je saopšteno iz Palate Amalienborg u Kopenhagenu, za razliku od britanskih kraljevskih običaja neće biti zvanične ceremonije krunisanja. Preuzimanje trona će biti toga dana kada će Frederik Andre Henrik Kristijan postati kralj Danske i šef države, a pod tim se podrazumijevaju i Grenland i Farska ostrva.

Strastveni borac za životnu sredinu, prijestolonasljednik Frederik koji će u maju napuniti 56 godina, diskretno se nametnuo u sjenci svoje veoma popularne majke, zalažući se za Dansku i njenu želju da pronađe rješenja za klimatsku krizu.

Dok je bio mlađi, Frederiku je smetala medijska pažnja i saznanje da će jednog dana postati kralj, tvrdi Gite Reder, stručnjakinja za dansku kraljevsku porodicu.

Frederik je zamjerao roditeljima da su ga zbog kraljevskih obaveza zanemarivali. Tražio je utjehu u brzim automobilima i brzom životu, a početkom devedesetih stekao je reputaciju razmaženog i raspusnog princa. Važio je za nekog ko voli noćni život i zabave.

Slika o prijestolonasljedniku počela je da se mijenja kada je 1995. diplomirao na Univerzitetu Arhus, kao prvi danski kraljević koji je stekao visoko obrazovanje.

Tokom studiranja boravio je i na Harvardu u Sjedinjenim Državama, gdje je bio upisan pod pseudonimom Frederik Henriksen. Ovo lažno prezime bilo je odobreno njegovom ocu, francuskom diplomati Anriju di Monpizetu, koji je postao princ suprug Henrik kada se oženio Margretom.

Frederik je počeo da sazrijeva tokom obuke u danskoj vojsci. Služio je u mornaričkom korpusu Frogman, gdje je dobio nadimak Pingo (Pingvin) i bio jedan od samo četiri od 300 regruta koji su prošli sve testove 1995. godine.

Učestvovao je 2000. godine u četvoromjesečnoj skijaškoj ekspediciji od 3.500 kilometara preko Grenlanda. Zbog ove odvažnosti i avanturističkog duha završio je u bolnici poslije nesreće na motornim sankama.

Na svoj 50. rođendan pokrenuo je manifestaciju trčanja u pet danskih gradova pod nazivom “Kraljevska trku” na kojoj je učestvovao on i članovi njegove porodice, kao i više od 70.000 Danaca. Trka je postala tradicionalna, a otkazana je samo u vrijeme pandemije.

Prijestolonasljednik Frederik je osnovao i fondaciju koja pruža finansijsku pomoć studentima političkih nauka, za jednogodišnje studije na Harvardu kao i za finansijsku podršku naučnim ekpedicijama, posebno na Grenlandu i Farskim ostrvima.

„On je sportista, posjećuje koncerte i fudbalske utakmice, što ga čini pristupačnijim od njegove majke“, opisala ga je ovim rečima Rederova.

„Ne želim da se zaključam u zamak. Želim da budem svoj, ljudsko biće“, rekao je jednom prilikom, insistirajući da će se toga držati čak i nakon što preuzme tron.

Prijestolonasljednik Frederik govori engleski, francuski i njemački jezik. Sa suprugom Meri Donaldson, australijkom advokaticom koju je upoznao u baru u Sidneju tokom Olimpijskih igara 2000. godine ima četvoro djece, sinove Kristijana i Vinsenta i ćerke Izabelu i Džozefin.

 

Praznični šok u Danskoj: Kraljica im je upravo u TV obraćanju saopštila da odlazi sa prijestola
4
Praznični šok u Danskoj: Kraljica im je upravo…
31.12.2023 18:47

 

Portal Analitika