Cilj manifestacije bila je promocija crnogorskog kulturnog nasljeđa kroz predstavljanje nekih od najistaknutijih književnih stvaralaca današnjice, koji u svojim djelima osvetljavaju slojevitu crnogorsku kulturu i identitet.
Veče je otvoreno uvodnim riječima domaćina, a program je bio podijeljen u tri segmenta. U prvom dijelu, posjetioci su imali priliku da upoznaju pisce čiji radovi stvaraju nove pravce u savremenoj crnogorskoj književnosti.
Predstavljeni su autori: Boris Đurović, Jelena Nelević, Momčilo Zeković, Svetlana Čabarkapa, Jelena Božović, Ethem Mandić, Jelena Jovetić, Jovana Vuković i Saša Borozan, čija su djela inspirisala prisutne i oživjela kulturne vrijednosti Crne Gore.
Nakon predstavljanja autora, uslijedila je panel-diskusija o ulozi književnosti u očuvanju crnogorskog identiteta, u kojoj su učestvovali Marija Apostolovski, Itana Kaluđerović-Perišić i Saša Borozan. Moderatorka panela bila je Jovana Vuković.
Panelisti su raspravljali o istorijskoj ulozi književnosti u oblikovanju crnogorskog identiteta, izazovima koje donosi digitalna era, i načinima na koje književna scena može opstati i razvijati se u savremenom društvu. Poseban akcenat stavljen je na važnost književnosti u očuvanju kulturne svijesti mladih generacija.
Veče je obilježeno i završnim programom, tokom kojeg su učenici OŠ “Vuk Karadžić” iz Lovćenca predstavili svoje radove s literarnog konkursa “Šapnula mi Crna Gora”. Prva tri mjesta osvojili su Nikola Rahimić, Maša Lučić i Anastasija Kaluđerović. Njihova djela oduševila su publiku, dok su ostali učesnici takođe pohvaljeni za trud i kreativnost.
Veče je potvrdilo važnost kulturnih veza između dijaspore i matice i osvijetlilo bogatstvo crnogorske književnosti koja traje kroz generacije.