Društvo

Knjiga "Crnogorci u Južnoj Americi" nezaobilazno štivo za buduća istraživanja

Izvor


O knizi, koja je objavljena u izdanju Centra za iseljenike Crne Gore, govorili su prof. dr Milan Vukčević direktor Centra za iseljenike, prof. dr Slobodan Pajović redovni profesor Fakulteta za medjunarodnu ekonomiju, koordinator Sektora za Latinsku Ameriku i Karibe i prorektor za medjunarodnu saradnju Megatrend univerziteta u Beogradu i istoričar prof. dr Saša Knežević.



"Pored nedostupnosti ili oskudnosti arhivske gradje i drugih izvora o iseljeništvu Crne Gore u južnoameričkim zemljama, Centar za iseljenike se odlučio na pionirski poduhvat da sačini monografiju koja bi bila polazna osnova za buduća detaljna istraživanja naše dijaspore u Argentini i drugim zemljama Južne Amerike. Na ovom projektu Centar je angažovao dvojicu svojih saradnika:  Marijana Maša Miljića, publicistu i istraživača koji se, izmedju ostalog, bavi i problematikom crnogorske dijaspore i Gordana Stojovića, pasioniranog istraživača crnogorskog iseljeništva u Južnoj Americi, zaljubjenika i poklonika Argentine, koju je posjetio više puta. "Ova knjiga je posvećena sjenima crnogoraca koji su boreći se sa mnogim teškoćama, po ogromnim prostranstvima Južne Amerike dokazali svoju hrabrost, vitalnost i čestitost, dokazali da su ime, biće i duh Crne Gore neuništivi svuda gdje žive naši iseljenici" kazao je prof. dr Milan Vukčević govoreći u ime izdavača knjige.



Prof. dr Slobodan Pajović govorio je o značaju knjige za buduća detaljna istraživanja naše dijaspore u Latinskoj Americi, posebno naglašavajući da je naša dijaspora u latinoameričkim zemljama prirodna spona izmedju ovih zemalja sa rastućim ekonomijama i Crne Gore.



Ova knjiga nudi jako puno vrijednih informacija o temi koja je i u naučnim krugovima samo ovlaš poznata. Prilozi dati u završnom poglavlju knjige sami po sebi su značajan doprinos istraživanju ove problematike. Studija je obogaćena i fotodokumentacionim materijalom, a autori su se potrudili da iskoriste sve do čega su u ovom trenutku mogli doći. Knjiga nudi prikaz crnogorskog iseljavanja kroz istoriju, objašnjava opšte razlogem pokušava da izvrši periodizaciju ovog fenomena, predstavlja isseljeničku periodiku i objašnjava probleme u dosadašnjem istraživanju crnogorske dijaspore - kazao je prof. dr Saša Knežević.



Knjiga sadrži poglavlja koja daju cjelovitu i temeljnu sliku problematike: Opšti prikaz o iseljavanjima iz Crne Gore, Iseljavanja u Južnu Ameriku, Posebno poglavlje o dijaspori u Argentini i konačno nadahnuto i emotivno iskustvo Gordana Stojovića pod nazivom Moja Argentina. Autor prva dva dijela knjige Marijan Mašo Miljić govorio je o nedostupnosti građe uslovljene prije svega njenim nepostojanjem ali i nemogućnošću uvida u strane arhive prije svega ex-jugoslovenske ali i južno-američke. "Rad na ovoj knjizi upravo zbog toga bio je mukotrpan, ali mislim da smo uspjeli da predstavimo jedno zanimljivo štivo koje sadrži korisne informacije kako za buduće istraživače tako i za širu čitalačku publiku" kazao je Miljić.

Gordan Stojović je govorio o počecima svog interesovanja za ovu problematiku, a nije propustio ni da se zahvali svima onima koji su mu pomogli u njegovom istraživanju koje je rezultiralo ovom knjigom. "Ova kratka studija nastala je iz dugogodišnjeg rada i bavljenja ovom problematikom, a ima za cilj da u najkraćim crtama informiše čitalačku publiku kao i stručnu javnost zainteresovanu za naše iseljeništvo u Južnoj Americi. Ona sadrži informacije koje će čitatelju obezbjediti bazični nivo saznanja o ovoj problematici dovoljan za njegovu kasniju nadgradnju i bolje razumjevanje značaja jačanja i obnavljanja veza sa našom diasporom u Južnoj Americi",  kazao je Stojović.

Tokom promocije prisutni su mogli da čuju najinteresantnije odlomke iz knjige, koje je pročitala Vesna Šoškić, medijator večeri, saopšteno je iz Centra za iseljenike Crne Gore.
PROMOCIJA_J.AMERIKA
Portal Analitika