Crna hronika

Specijalno tužilaštvo podiglo i osmu optužnicu protiv odbjeglog biznismena i još jedanaest osoba

Kneževića i Miloševića terete za pranje novca i utaju poreza

Specijalno tužilaštvo podiglo je i osmu optužnicu protiv odbjeglog biznismena Duška Kneževića i još dvanaest osoba za stvaranje kriminalne organizacije, zloupotrebu službenog položaja u privrednom poslovanju, pranje novca i utaju poreza kojim je država oštećena za višemilionski iznos.

Kneževića i Miloševića terete za pranje novca i utaju poreza Foto: Foto: Al Jazeera Balkans
PobjedaIzvor

Na ovoj optužnici koju potpisuje glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić nalazi se i bivši viceguverner Centralne banke Crne Gore Velibor Milošević koji se tereti da je uzimao novac od Kneževića da bi podmitio kontrolore koji su provjeravali poslovanje Atlas i Invest banke Montenegro.

Milošević se našao na meti istražitelja nakon što je Knežević početkom januara 2019. godine objavio snimak razgovora na osnovu kojega tvrdi da je Veliboru Miloševiću dao 100 hiljada eura.

Knežević je tada tvrdio da je snimak nastao 2015. godine, nekoliko mjeseci prije nego što je Milošević podnio ostavku na mjesto viceguvernera za kontrolu bankarskog sistema.

Milošević je sa funkcije zvanično otišao u februaru 2016. na mjesto predsjednika Borda direktora Universal banke gdje je nakon hapšenja i pokretanja krivičnog postupka protiv njega dao ostavku i na tu poziciju.

Pored Kneževića i Miloševića na optužnici su Mladen Dašić, Miodrag Knežević, Tomica Knežević, Tomislav Knežević, Andrija Knežević, Vuk Dragašević, Svetlana Mijatović, Andrej Koneneko, Ekatarina Perovna Konanenko i Ekatarina Konaneko.

Status svjedoka saradnika u ovom predmetu imaju bivši generalni direktor Atlas banke Đorđe Đurđić i Vlatko Rašović.

Prema navodima optužnice, Duško Knežević je u drugoj polovini 2010. godine na teritoriji Kipra i Crne Gore formirao kriminalnu organizaciju čiji su pripadnici postali osobe sa ove optužnice a koja je funkcionisala do 2017. godine.

U djelovanju ove kriminalne organizacije korišćene su privredne poslovne strukture.

Prema kriminalnom planu koji je sačinio organizator Duško Knežević uz pomoć članova kriminalne organizacije podizani su krediti koje krajnji korisnici nisu vraćali.

Krediti su pokrivani depozitima kojim je garantovano njihovo vraćanje a koje su položile kompanije u vlasništvu Duška Kneževića, firme povezane sa njim i ostalim optuženima.

Ovlašćena lica u ovim kompanijama, Duško Knežević i članovi kriminalne organizacije su na ovaj način ostvarivali prihode od novčanih sredstava dobijenih kreditima a koje nisu prijavljivali državnim organima Crne Gore.

Sve ovo je rađeno sa ciljem izbjegavanja plaćanja poreskih obaveza, stavljanja nezakonito stečenog novca u redovne novčane tokove ali i radi sprečavanja utvrđivanja pravog stanja u bankama čiji je većinski vlasnik Duško Knežević.

Knežević je u više procesa označen kao organizator kriminalne grupe koja je malverzacijama oštetila budžet za više stotina miliona eura.

Do sada je protiv Kneževića i njegovih nekadašnjih bliskih saradnika kao i zaposlenika u Atlas banci potvrđeno šest optužnica dok je jedna vraćena na dopunu istrage.

Za Kneževićem je raspisana nacionalna potjernica jer je nedostupan Specijalnom državnom tužilaštvu.

Od 2008. godine Milošević u CBCG

Velibor Milošević je u CBCG došao u aprilu 2008. godine na predlog manje članice vladajuće koalicije, Socijaldemokratske partije, jer joj je u podjeli vlasti pripala pozicija zamjenika generalnog direktora vrhovne monetarne institucije.

Usvajanjem novog Zakona o CBCG u julu 2008. godine uvedene su funkcije guvernera i dva viceguvernera. Milošević je u oktobru 2008. godine izabran za viceguvernera za kontrolu bankarskog sistema.

On je u periodu od 2001. do 2008. godine radio za Evropsku komisiju, Evropsku agenciju za rekonstrukciju, njemačku Bagr grupu i Kancelariju Programa UN za razvoj UNDP.

Portal Analitika