Klikovac navodi da ekonomski standard građana tokom godine će se smanjivati, a kompletna privreda je dobila poruku - bitno je uvećati državnu administraciju, a privreda kako se sama snađe!
Kako navodi, da Vlada Crne Gore nema razvojnu ekonomsku viziju, govore sljedeće činjenice:
''*Momenat uvećanja akciza i cijena proizvoda:
U proteklih 12 mjeseci crnogorska privreda, zbog pandemije COVID19, jedva preživljava, stopa nezaposlenosti u kontinuitetu raste, kupovna moć se smanjuje. Umjesto da Vlada prati smjernice Međunarodnog monetarnog fonda i da stvori pretpostavke za povećanje potrošnje, dešava se potpuno suprotno.
*Efekat uvećanja cijena proizvoda:
Privreda dominantno zavisi od trgovine i uslužnih djelatnosti, nova povećanja cijena čine dvostruku štetu:
- poslodavcima rastu troškovi poslovanja, smanjuje se likvidnost odnosno mogućnost redovnog izmirivanja zarada građanima, a u srednjem roku i otpuštanja zaposlenih.
- građani koji će plaćati značajno više cijene, a samim tim će opadati životni standard'', saopštio je Klikovac.
On pita i da li će Vlada imati dovoljno mjesta u administraciji da primi sve ljude koji će ostati bez posla ili napuste privatni sektor ?
''*Negativni efekti za državni budžet:
Povećanje akciza će smanjiti potrošnju proizvoda, kao i uvećati promet istih u sivoj ekonomiji, što će dovesti do manje poreske baze.
Takva situacija i smanjena likvidnost privrede izazvaće i manju naplatu PDV, poreza i doprinosa i ostalih prihoda za budžet.
Ko se i malo bavio ekonomskom analizom u vremenima svjetskih kriza, zna da su mjere fiskalne štednje i uvećanje nameta privredi i građanima rezultirale devastacijom privredne aktivnosti, primjer Južna Evropa u godinama krize 2009-2011 (Španija, Italija, Grčka, Portugalija...)'', nabraja Klikovac.
Kako dodaje, danas ove zemlje sprovode suprotne mjere, zašto to ne radi Crna Gora?
''*Konkurentnost ekonomije:
Ministar ekonomskog razvoja govori da je Crnoj Gori potrebna bolja ekonomska konkurentnost. Svako je sa ovim saglasan.
Ali: Da li se konkurentnost postiže većom cijenom usluga i proizvoda turističke privrede?
Da li smo konkurentniji ako smo slabije avio dostupni (ugašen MA, a letovi nove avio kompanije i dalje neizvijesni) odnosno cijena transporta turiste iz Zapadne Evrope je značajno veća?
Da li smo konkurenti u privlačenju stranih investicija ako je neizvjesna fiskalna politika, ako ukupna domaća privreda govori da Vlada nema sluha za razvoj preduzetništva i infrastrukturni razvoj države?'', ističe Klikovac.
Kako ocjenjuje sve navedeno jasno govori da će u narednim mjesecima standard građana nazadovati, a uspješnost turističke sezone, u vremenu pandemije, dodatno biti neizvjesna i ugrožena.
''Možda svako i jeste za teretanu, ali nije svako za ministra finansija!'', zaključuje Klikovac.