Istraživanje je trajalo više od dvije decenije. Kina sada planira izgradnju još nekoliko stotina nuklearki.
U Naučnom istraživačkom centru u Pekingu kineski stručnjaci su načinili veliki prodor u vajanju uranijuma i plutonijuma iz ponovo prerađenog goriva u nuklearnim centralama. To je imalo za cilj obezbjeđivanje dodatnih energetskih izvora potrebnih za nastavak privrednog buma.
U Kini radi 13 atomskih centrala, a ta zemlja ima trenutno dovoljno nuklearnog goriva za narednih 50 do 70 godina. Novo otkriće moglo bi produžiti rok zaliha na čak 3.000 godina.
"Tokom eksperimenta dobili smo kvalitetni uranijum i plutonijum. Test je bio veoma uspješan'', kaže direktor Nacionalne korporacije za preradu nuklearnog goriva Vang Džunfeng.
Novi proces podrazumijeva obnavljanje fisionog i fertilnog materijala za dobijanje nuklearnog goriva, ali još nije dostupan u industrijske svrhe.
"Kina je među nekoliko zemalja koje su uspješno reciklirale utrošeno nuklearno gorivo. Spremni smo da damo uputstva i drugim državama koje to žele da urade'', kaže direktor Nacionalne nuklearne korporacije, Sun Kin.
Ipak, ponovna prerada nuklearnog goriva izaziva kontroverze. Na jednoj strani plutonijum se može koristiti za proizvodnju nuklearnog oružja, a na drugoj, troškovi su značajno veći nego u slučaju da se gorivo upotrijebi jednom i uskladišti kao nuklearni otpad.
Nekoliko država Zapadne Evrope, Rusija i Japan, već obavljaju sličnu reciklažu radi dobijanja uranijuma i plutonijuma, smanjenja nuklearnog otpada i bezbjednog zatvaranja nuklearnog ciklusa.
Kina je najveći potrošač energije na svijetu. Ta zemlja i dalje je veoma zavisna od uglja kao energenta, ali je usvojila ambiciozni plan izgradnje još nekoliko stotina atomskih centrala.