Prema švajcarskom monitoringu IQAir, Kijev je nakon šumskih požara u Ukrajini zauzeo prvo mjesto na listi najzagađenijih gradova svijeta.
Iako je eksplozija nuklearnog reaktora 1986. godine prekrila veći dio Evrope oblakom nuklearnog materijala, ne postoji opasnost da će požari i zagađenje vazduga povećati radijaciju, saopštilo je ukrajinsko ministarstvo zdravlja.
Smog je formiran u Kijevu i Kijevskoj oblasti. Ne predstavlja hemijsku i radiološku prijetnju. Zračenje je u granicama normale, navedeno je u saopštenju.
Ipak, stanovnicima Kijeva, koji su zbog pandemije koronavirusa već prinuđeni da ne izlaze napolje, preporučeno je da ne otvaraju prozore.
Građani su upozoreni da dim može izazvati glavobolju, kašalj, otežano disanje, iritaciju očiju, upalu sluzokože nosa i grla, kao i niz alergijskih reakcija.
Vjetar otežava gašenje
Veliki šumski požar je gorio više od nedjelju dana, a plamen je došao na samo kilometar udaljenosti od napuštene nuklearke u Černobilju.
Organizacija Grinpis Rusija je upozorila da je situacija mnogo gora nego što ukrajinske vlasti vjeruju, i da požari pokrivaju područje 1.000 puta veće nego što tvrde zvaničnici.
Policija je saopštila da su početkom mjeseca požari u šumama oko Černobilja prvobitno podmetnuti.
Požar je ove nedjelje bio ugašen, ali su izbili novi, potpomognuti jakim vetrom.
Vatra je registrovana i u susjednoj Žitomirskoj oblasti, gdje je plamen uništio nekoliko kuća i izazvala saobraćajnu nesreću u kojoj je bilo i nastradalih.
U petak je državna služba za vanredne situacije saopštila da nema otvorenog plamena na području Černobilja i Žitomira, mada je suva trava tinjala.
Napuštena nuklearna elektrana i obližnji grad Pripjat postali su turistička atrakcija nakon što je prošle godine emitovana televizijska serija o katastrofi koja se dogodila 1986. godine.