Region

KFOR demantuje: Nijesmo bili dio pregovora o povlačenju napadača iz Banjske

Tvrdnje da je KFOR navodno pregovarao o povlačenju napadača iz Banjske septembra mjeseca prošle godine, demantovala je ova misija NATO-a, piše KoSSev.

KFOR demantuje: Nijesmo bili dio pregovora o povlačenju napadača iz Banjske Foto: REUTERS/Valdrin Xhemaj
Portal AnalitikaIzvor

„To nije tačno, ni u jednom trenutku KFOR nije bio uključen u navodne pregovore“, poručili su, navodi ovaj medij.

U ranim jutarnjim satima 24. septembra prošle godine došlo je do oružanog sukoba između naoružane grupe Srba predvođene, po sopstvenom priznanju, Milanom Radoičićem, i pripadnika Kosovske policije, piše N1.

Tada je prvo na ulazu u selo ubijen narednik redovne jedinice Kosovske policije, a potom i tri člana grupe Srba, dok je više njih ranjeno i uhapšeno, piše portal.

Različiti centri „nagađali su“ tog i u narednim danima, navodi se, koliko je zapravo ljudi bilo u grupi koja se sukobila sa policijom, te kako su istog dana uspjeli da pobjegnu, kako se pretpostavlja u centralnu Srbiju.

„Odgovor na ovo pitanje nisu dali niti Beograd, niti Priština, kao ni međunarodna zajednica“, piše KoSSev.

Iako nijedan zvaničnik NATO-a nikada nije javno potvrdio, tvrdnja da je KFOR navodno pregovarao o povlačenju napadača iz Banjske, našla se u najmanje dva međunarodna izvještaja, odnosno izvještaju Međunarodne krizne grupe (MKG) i preliminarnom nacrtu Komisije za odbranu i bezbjednost Parlamentarne skupštine NATO-a, navedeno je u tekstu.

MKG je još početkom aprila u svom izvještaju navela, piše ovaj portal, da je navodno KFOR pregovarao o povlačenju grupe Srba.

„Uslijedio je napet sukob između grupe i kosovske specijalne policije koja ih je okruživala. U strahu od krvoprolića, KFOR je pregovarao o povlačenju grupe u okolne šume…“, stoji u izvještaju, prenosi KoSSev.

Ista tvrdnja se potom našla se i u novom preliminarnom nacrtu izvještaja Komisije za odbranu i bezbjednost Parlamentarne skupštine NATO-a, upravo uz pozivanje na navode Međunarodne krizne grupe, navodi se u tekstu.

KoSSev se ovog popodneva, kako je navedeno, obratio sa upitom KFOR-u da demantuje ili potvrdi i ujedno saopšti detalje o toku pregovora za povlačenje.

Iz ove misije su upravo demantovali tvrdnje, komentarišući isključivo izvještaj Međunarodne krizne grupe, piše KoSSev.

„U opisu o nasilju koje se dogodilo u Banjskoj u septembru 2023. godine, u izvještaju se navodi: ‘U strahu od krvoprolića, KFOR je pregovarao o povlačenju grupe [srpskih boraca] u okolne šume, u kojima su se stopili’. Ovo je netačno. Ni u jednom trenutku KFOR nije bio uključen u navodne pregovore“, poručuju iz KFOR-a za ovaj medij.

Kažu, piše, da je misija, „nakon što je pozvana da pojača svoje prisustvo blisko koordinisala sa Kosovskom policijom i misijom vladavine prava EU (EULEX), kako bi obnovio bezbjednost u toj oblasti“, navodi se.

Podsjećaju, prenosi ovaj portal, i da je dešavanjima u Banjskoj septembra prošle godine, prethodio majski incident u Zvečanu.

„Do nasilja koje se dogodilo u Banjskoj došlo je nakon napada na mirovnjake KFOR-a u maju 2023. godine, u kojem su ranjena 93 pripadnika KFOR-a, od kojih su neki zadobili povrede koje su im promijenile život“, naveli su, piše KoSSev.

Podcrtavaju, kako piše, da je NATO „uvijek smatrao da se činjenice moraju utvrditi i da se počinioci moraju suočiti sa pravdom“.

„Nakon nasilja, NATO je rasporedio oko 1.000 dodatnih pripadnika mirovnih snaga i težih oklopnih snaga na Kosovu. Ovo je bilo najveće pojačanje našeg kontingenta na Kosovu u posljednjoj deceniji i pokazuje da je NATO spreman da sačuva mir“, konstatuju za ovaj medij.

KFOR na kraju poručuje, navodi se, da nastavlja da sprovodi svoj mandat na osnovu Rezolucije Savjeta bezbjednosti UN, odnosno da su posvećeni da obezbijede sigurno okruženje i slobodu kretanja za sve ljude.

I danas ponavljaju da je ova misija NATO-a treća u lancu reagovanja nakon policije i EULEX-a, sa kojima „blisko sarađuju“, piše KoSSev.

Portal Analitika