On je, gostujući u Vijestima B92, rekao da treba tražiti i druga rešenja, koja nisu unilateralna, kako bi se rešio problem Kosova. Takođe, istakao je i da je veoma važno i da se u tom procesu složi i Srbija.
Govoreći o predstojećoj sjednici Generalne skupštine UN, Kesić je rekao da će ključni biti bilateralni susreti, iako će Srbija upravo u plenumu nastojati da iznese svoj plan za Kosovo.
"Tu neće biti previše vremena da se u samoj debati iznose neki specifični stavovi i da bude rasprave o tim stavovima", smatra on.
Kesić ipak kaže da će predsjednik Tomislav Nikolić imati šanse da definiše sebe.
"Zato što su dosad bili razni pokušaji da ga definišu, da ga stave u neki koš - ili je nacionalista ili je ovakav ili onakav. I on sad ima priliku da upozna te ljude i da sebe definiše na način kako bi najbolje predstavljao Srbiju", objašnjava analitičar iz Vašingtona.
Ranije nezvanične najave prištinskih medija da će se Nikolić rukovati sa predsjednicom Kosova Atifete Jahjagom, za sada će, po svemu sudeći, ostati neostvareni cilj američke diplomatije.
"Znam da se radi na tome. Znam da je to jedan od ciljeva koji je postavljen pred američku diplomatiju, ali nisam siguran da je to nešto od prioriteta za sada za američku administraciju", kaže Kesić.
Govoreći o posjeti državne sekretarke SAD Hilari Klinton Beogradu, rekao je da mu ta informacija zvuči "jako čudno".
"To je još nepotvrđena informacija. Čudno je to što ona na kraju svog mandata obilazi Balkan. Ipak, albanska zajednica aktivno učestvuje u američkim izborima, pa vjerovatno ima neki interes", smatra on.
Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je u petak da Brisel ne može da natjera Srbiju da prizna nezavisnost Kosova i da je podjela pokrajine jedino moguće i realno rešenje.
"I dalje mislim da je podjela (Kosova) jedino moguće realno rešenje, i siguran sam da bi to Albanci u Prištini prihvatili. Međutim, postavlja se pitanje da to može da izazove proteste u regionu, a izbjegava se činjenica da je potrese izazvalo i to što je Srbija podijeljena", rekao je on.
SAD su juče saopštile da su apsolutno protiv promjena granica na Balkanu. Izvor Tanjuga iz aktuelne administracije predsjednika Baraka Obame rekao je da SAD smatraju da bi bilo kakva promjena granica na Balkanu imala "ekstremno negativan uticaj na stabilnost regiona".
"Za Ameriku je priča završena time što smo priznali Kosovo u granicama u kojima je sada. Naš stav smo više puta prenijeli sagovornicima u Beogradu", dodao je on.
IZVOR: B92