Društvo

Epidemija u Crnoj Gori poprima katastrofalne razmjere

Kavarić: Ili imate povjerenje građana ili ne treba da radite ovaj posao

Odlaganje vakcinacije u ovim uslovima je izlaganje direktnoj životnoj opasnosti. Građanima se mora ukazati poštovanje i prihvatiti njihova zabrinutost. To je bitnije od rešetanja činjenicama ili statistikom

Kavarić: Ili imate povjerenje građana ili ne treba da radite ovaj posao Foto: PA
M.P.
M.P.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Crna Gora već sedmicama ne silazi sa vrha liste evropskih i svjetskih država kada je riječ kako o stopi novoinficiranih covidom-19, tako i prema smrtnosti od ovog virusa.

Situacija je davno bila alarmantna, danas je mnogo više od toga!

Sve su češće na dnevnom nivou broj mrtvih mjerimo dvocifrenim brojkama, umire sve više mlađih ljudi, a infekcija se sve više širi. Nekontrolisano i, utisak je, bez mnogo želje nadležnih da se uopšte bave zdravstvenom situacijom u zemlji.

U državi u kojoj pojedini rukovodioci vlasti i dalje grčevito odbijaju da se vakcinišu, koja je riješila da ne insistira na traženju COVID potvrda, a u kojoj se iz skupštinske dvorane može čuti kako “smrtnost nije tačna” i da je situacija sa koronavirusom previše dramatizovana, teško je sada očekivati adekvatan odgovor.

Umjesto rigoroznijih mjera, pojačane kampanje za vakcinaciju ili makar jasno artikulisane strategije da se konačno uhvatimo ukoštac sa pandemijom, ovih dana do građana stižu informacije o organizaciji novogodišnjih koncerata na gradskim trgovima po crnogorskom primorju.

Krajem prošle sedmice, doduše, javnost je mogla čuli i burne reakcije nekolicine zdravstvenih radnika koji su kritikovali nadležne, pa i sopstvene kolege zbog odnosa prema epidemiji, a već sjutradan kao da je na njihgotovo svako zaboravio.

GRAĐANI ZBUNJENI, DEMOTIVISANI I UPLAŠENI

Suočeni sa sumornim brojkama, građani su u jeku epidemije prepušteni samo - sebi.

Šta se u tako turobnoj situaciji može preduzeti, pitali smo dr Nebojšu Kavarića, koji ističe kako je u ovako dramatičnoj fazi epidemije ključna komunikacija sa građanima i njihova motivacija da se vakcinišu i sačuvaju zdravlje.

“Dvije ključne teme u komunikaciji i motivaciji, koje nadležni moraju da prihvate i da se potrude da ih pojasne javnosti, jeste da su građani u opasnosti od koronavirusa i da su vakcine testirane i dovoljno bezbjedne. Čini se da i pored ogromnog broja izgubljenih života u proteklih godinu i po, a naročito posljednje nedjelje, praktično niko – ni nadležni, ni građani – nije svjestan opasnosti od koronavirusa, a još manje motivisan da se vakciniše”, ističe dr Kavarić.

Nadležni, kako dodaje, moraju ispoštovati građane, razumjeti njihovu zabrinutost i potrebu za tačnim informacijama.

“Donosioci odluka moraju da shvate da većina građana koji oklijevaju sa vakcinacijom, uopšte nije politički motivisana, niti se bori protiv nauke. Prosto oklijevaju sa odlukom da prime vakcinu jer nijesu uvaženi ni shvaćeni, nije im objašnjeno dovoljno, koliko treba. Oni su nekoordinisanom, nesinhronizovanom i nepripremljenom kampanjom zbunjeni, demotivisani i uplašeni, tako da trenutna haotična i tragična situacija sa ogromnim brojem umrlih izgleda još dramatičnije i više deprimirajuće”, dodaje on.

SVAKI DODATNI KOMENTAR SUVIŠAN

Utisak je da je u slučaju Crne Gore aktuelni talas koronavirusa, uz tragične brojke, obilježilo i potpuno odsustvo odgovornosti, odnosno gotovo sasvim bezobziran odnos nadležnih. Dr Kavarić kaže kako je u tom kontekstu svaki komentar suvišan.

“Objektivnu ocjenu trenutnog stanja najbolje i najobjektivnije daju rezultati i podaci iz relevantnih domaćih i međunarodnih izvora sa svim katastrofalnim epidemiološkim, a sad i demografskim podacima. Kad u radnom vijeku, koji traje duže od 30 godina profesionalnog iskustva u zdravstvu, doživite da vam se zemlja nađe na crnim listama i da budete prvi u Evropi i svijetu po lošim stvarima, svaki dodatni komentar je suvišan”, naglašava naš sagovornik.

Nadležni, kako ističe dr Kavarić, moraju da preuzmu odgovornost za sve što se dešava.

“Oni nemaju pravo da se žale na građane, niti da konstatuju “da je stanje teško i nerješivo”, niti da zatvaraju oči i prave se da se ništa ne događa. Moraju da rješavaju probleme, hitno i odmah. To je njihov posao i odgovornost, i etička i formalna”, dodao je on.

ODLAGANJE VAKCINACIJE - IZLAGANJE ŽIVOTNOJ OPASNOSTI

Vakcinacija je, ocjenjuje dr Kavarić, ključna.

“Kako god nadležni odluče da komuniciraju sa građanima, moraju jasno da stave do znanja da učestvuju u otvorenom dijalogu, umjesto da unaprijed osuđuju i optužuju za loš odziv i obuhvat vakcinacijom. To nije lak posao. Ali nadležni i služe da bi se bavili tim. Moraju da slušaju i da znaju šta brine ljude, da prihvate i da im pruže podršku i informacije na osnovu kojih mogu da donose odluke. I to što prije” decidan je on.

Odlaganje vakcinacije u ovim uslovima je kao odustajanje i izlaganje direktnoj životnoj opasnosti, smatra dr Kavarić.

“Građanima se mora ukazati poštovanje i prihvatiti njihova zabrinutost. Mislim da je to bitnije od rešetanja činjenicama ili statistikom. Ili imate povjerenje građana ili ne treba da radite taj posao, to je suština”, zaključuje dr Kavarić.

O KATASTROFI NAJBOLJE GOVORE BROJKE

O katastrofalnom razvoju aktuelne epidemiološke situacije možda najilustrativnije govori podatak kako je u proteklih sedam dana broj smrtnih slučajeva veći čak 56 odsto u odnosu na prethodni sedmodnevni period. Od prošle srijede, od posljedica koronavirusa u prosjeku je dnevno umiralo osam građana, pri čemu je tokom dva dana zabilježeno po 15 smrtnih slučajeva.

U znatno većoj mjeri nego ranije na popisu žrtava epidemije nalaze se mladi.

Pritom, u Crnoj Gori je tokom proteklih sedam dana od koronavirusa preminulo gotovo dvostruko više ljudi nego u Albaniji, koja ima petostruko veću populaciju, a pritom i nižu stopu vakcinacije.

Nije mnogo bolje ni kada su u pitanju novooboljeli – u proteklih sedam dana ih je gotovo za trećinu više u poređenju sa prethodnom sedmicom. Iz svega navedenog, nameće se logično pitanje - zašto na pooštravanje mjera, koje je upravo najavila ministarka zdravlja, treba čekati još cijele tri sedmice, odnosno do 1. decembra? Odavno smo „spremni“ za lockdown. I to totalni.

Portal Analitika