O toj, kako je Večernji list naziva, "revolucionarnoj ideji” često se razgovara u posljednje vrijeme u crkvenim krugovima. Crkva je, kao i ostale vjerske zajednice, neprofitne organizacije bila oslobođena PDV-a.
– Neće biti računa za misu zadušnicu ili potvrdu za krizmanika, jer se ne radi o profitnoj djelatnosti. Međutim, svako ko iznajmljuje neki crkveni prostor, prodaje svijeće i slično, trebao bi biti u sustavu PDV-a – objašnjavaju iz Crkve. Svako čiji prihod prelazi godišnji iznos od 80.000 kuna trebalo bi biti u sistemu PDV-a, ocjenjuju u Večernjem listu, prenoseći stavove iz hrvatske Vlade.
U Crkvi su svjesni da takav zahvat ima i drugu stranu medalje, a to je porezni nadzor i prekid plaćanja u gotovini. “Nismo zbog toga dosad imali poseban tretman, tj. značajnije popuste. Štoviše, mnogi nas zahvati, poput restauracija kipova, slika i dijelova građevina, stoje i peterostruko više nego druge. Takvi se poslovi rijetko traže, pa doslovce padnete u nesvijest kad vam ispostave račun”, kažu u Crkvi za Večernji list, dodajući kako ipak u većini slučajeva kod kupnje materijala za obnovu ili izvođenja radova dobivaju dodatni popust upravo zato što je riječ o zahvatu na crkvenom objektu.
Crkva neće imati obavezu da izdaje račune za sahrane i mise ali za sve ostale usluge, uđe li u sustav PDV-a, Crkva u Hrvatskoj će morati izdavati račune s obračunatim PDV-om.