Nekoliko dana prije prve godišnjice požara koji je opustošio tu svjetsku znamenitost, nadbiskup Pariza predvodio je ceremoniju obilježavanja Velikog petka koja se razlikovala od svih dosadašnjih u tom srednjevjekovnom dragulju gotičke arhitekture.
Nadbiskup Mišel Opeti odao je poštovanje Trnovom vijencu koji je preživio požar koji je srušio krov katedrale, a posljedice su užasnule svet.
Danas su održane molitve pred malim brojem vjernika kojima je dopušteno da uđu u zatvorenu katedralu, ali je za javnost svečanost prenošena na TV-u.
Radovi na obnovi katedrale obustavljeni su 16. marta zbog pandemije koronavirusa.
Krajem januara general francuske vojske, zadužen za obnovu vatrom uništene katedrale, rekao je da će radovi na obnovi u najboljem slučaju početi kasnije ove godine.
General Žan-Luj Žorželen je u Parlamentu Francuske rekao da radnici obezbjeđuju strukturu i da postoji zabrinutost da bi se lučne tavanice Notr Dama mogle srušiti, te je "prerano za potvrdu da je katedrala sačuvana", rekao je on.
Požar je aprila prošle godine uništio znamenitu "strijelu" - dekorativni toranj nasred krova, kao i samu konstrukciju krova koja je održavala stabilnost fasade s dvijema kulama i stabilnost tavanica.
Zimus početo skidanje skela, sada prekinuto, trebalo je da traje četiri mjeseca da bi profesionalni penjači demontirali 40.000 dijelova skela, ukupne težine 200 tona, rekao je Žorželen.
Katedrala se potom mora očistiti od istopljenog olova kojim je bio prekriven krov, i tek tada će stručnjaci moći da odluče kako obnoviti Notr Dam.
Žorželen je rekao da bi crkva mogla ponovo da se otvori za posjetioce kroz pet godina - kako je obećao predsjednik Emanuel Makron, iako neki stručnjaci taj rok smatraju nerealno kratkim.
Rekonstrukcija Notr Dama čiji je prvi kamen položen 1163. godine, pokrenula je široku raspravu u Francuskoj, s različitim pogledima da li bi trebalo uključiti nove tehnologije i dizajn, građevinu bolje obezbijediti, te joj i promijeniti izgled.