Prema zvaničnim podacima, do sada je poginulo 144 osoba, a strahuje se da bi taj broj mogao biti mnogo veći. Procjenjuje se da bi val cunamija mogao biti visok do tri metra. Kako javljaju agencije, istorisjki dio Santjaga je potpuno srušen, a čitavim gradom vlada panika. Većina TV i radio stanica u Čileu ne radi zbog nestanka električne energije.Vlada Čilea je proglasila stanje katastrofe.
"Očitavanja nivoa mora ukazuju da je pokrenut cunami koji bi mogao da bude razoran po priobalnu oblast u blizini epicentra zemljotresa, a mogao bi da ugrozi i udaljena priobalja", navodi se na veb sajtu američkog pacifičkog centra za upozorenje od opasnosti cunamija. Za sada nije poznato kog je obima cunami, prenio je Rojters. Ranije je objavljeno da je zemljotres bio jačine 8,3 stepena i da je objavljena opasnost od cunamija za Čile i Peru, dok je u Ekvadoru navedeno da je neophodno pažljivo praćenje. Potres su osjetili i stanovnici glavnog grada Čilea-Santjaga, gde su se neke zgrade srušile.
Epicentar zemljotresa zabilježen je u blizini grada Konsepsion, 317 kilometara jugozapadno od Santjaga, na dubini od skoro 60 kilometara. Zemljotres se osjetio i u Argentini. Konsepsion je drugi grad po veličini u Čileu, gdje živi 200.000 ljudi.
Godine 1960. Čile je pogodio razoran zemljotres jačine 9,5 stepeni Rihterove skale, posle čega je pokrenut cunami, a tada je poginulo 1.655 ljudi. To je bio najrazorniji zemljotres od 1900. godine, tačnije od kako američki Centar za geološka istraživanja vodi evidenciju.