Dok je u prošlogodišnjem vatikanskom godišnjaku kao njegov datum rođenja naveden 25. januar 1945. godine, u ovogodišnjem se iznenada pomjerio na 31. decembar iste godine.
Za crkvenog velikodostojnika to znači da će se sljedeće sedmice moći pridružiti konklavi, izboru pape, u kojem učestvuju samo kardinali mlađi od 80 godina.
Razlika u datumima
Prema spisku vatikanskih sveštenika iz 2024. godine, kardinal Philippe Ouédraogo rođen je 25. januara 1945. godine u selu Konéan. Međutim, u ovogodišnjem izdanju godišnjaka, datum rođenja je, prema pisanju lista Corriere della Sera, pomjeren na 31. decembar.
Izbor nasljednika pape Franje, koji je preminuo 21. aprila u 88. godini, počinje 7. maja ujutro u Sikstinskoj kapeli. Novog poglavara Katoličke crkve mogu birati samo kardinali koji na dan smrti pape još nisu napunili 80 godina. Prema vatikanskim statistikama, takvih je trenutno 135.
Corriere napominje da Ouédraogovi zvanični dokumenti zaista navode 31. decembar kao datum rođenja. Međutim, riječ je o datumu koji matična služba Burkine Faso automatski dodjeljuje dječacima i djevojčicama za koje nije poznat tačan datum rođenja.
"Kardinal Minala"
Odakle onda 25. januar? "U mom selu nije bilo ni škola ni bolnica. Rođen sam kod kuće i niko nije zabilježio tačan datum rođenja", rekao je kardinal za holandski list Nederlands Dagblad sredinom marta. Dodao je da je, kada je 1973. postao sveštenik, sam izabrao 25. januar kao svoj rođendan.
Na pitanje zašto je promjena datuma rođenja na vatikanskim internetskim stranicama i u godišnjaku izvršena tek sada, kada se približio njegov 80. rođendan, Ouédraogo je, prema pisanju lista, "ostao nijem".
Italijanski Il Messaggero našalio se da je Ouedraogo "otkrio tajnu kako zaustaviti vrijeme".
Kardinal je postao predmet šala na društvenim mrežama, gdje su mu korisnici dali nadimak "kardinal Minala".
Riječ je o referenci na Josepha Minalu, bivšeg veznog igrača italijanskog fudbalskog kluba Lacio, za kojeg su mediji godinama spekulisali da je zapravo mnogo stariji nego što tvrdi.