Politika

Kaluđerović: Cilj stabilnost

Izvor



On je kazao da je Crna Gora od prijema u Partnerstvo za mir, brzo napredovala u evroatlanskim integracijama, što je dovelo do prijema u Akcioni plan za članstvo (MAP).

Kaluđerović je rekao da dosadašnje iskustvo u sprovođenju NATO programa za Crnu Goru bilo uspješno, što je pomoglo državi da sagleda sve aspekte kako Alijansa funkcioniše, šta su njegovi ciljevi i aktivnosti.

„Uz pomoć NATO, i procesa u kojem smo, mi nastojimo da reformišemo i modernbizujemo naše odbrambene snage. Usvajajući NATO standarde, mi jačamo i proces demokratizacije u društvu, jer oni upravo podrazumijevaju dostizanje odgovarajućeg stepena vladavine prava, funkcionisanje institucija sistema, ekonomsku stabilnost“, rekao je on.

Kaluđerović je kazao da su integracije u EU i NATO neodvojivi procesi, jer podrazumijevaju „njegovanje“ zajedničkih vrijednosti, a njihov glavni cilj je izgradnja modernog, stabilnog i prosperitetnog društva.

Mađarski ambasador Tibor Ćasar /Csazar/ kazao je da se ove godine završava mandat Mađarske kao kontakt ambasade za NATO za Crnu Goru.

On je objasnio da se Mađarska, u protekle dvije godine mandata, fokusirala na tri oblasti, od kojih je prva bila pomoć u različitim profesionalnim aspektima pripreme pristupanja, kroz razmjenu iskustva koje je Mađarska imala u toku pridruživanja NATO.

Ćasar je rekao da se druga uloga odnosila na posao kontakt ambasade, odnosno da posluži kao veza između NATO štaba i Podgorice, i omogući lakše direktne kontakte. „Treća oblast je bila da učestvujemo u radu na povećanju svijesti javnosti o koja se odnose o NATO“, dodao je on.

Ćesar je naveo da je odluka NATO da pozove Crnu Goru u Akcioni plan za članstvo (MAP) bilo priznanje toj državi „kao ozbiljnom kandidatu za buduće punopravno članstvo“.

„Veliko nam je zadovoljstvo da primijetimo da je učešće Crne Gore u MAP-u dalo obećavajući početak“, rekao je on, ocjenjujući da je „Crna Gora postala vodeći student u procesu evroatlanskih integracija u regionu“.

Ćesar je rekao da Crna Gora još ima puno toga da uradi, ali i dodao da je MAP ulaznica za predstojeće članstvo u NATO. On je ponovio da će Mađarska i dalje spremna da pomaže Crnoj Gori u tom procesu.

Slovenački ambasador Jerner Videtič kazao je da će od 1. januara Slovenija biti kontakt point ambasada za NATO za Crnu Goru, dodajući da su se dobro pripremili za taj posao.

On je kazao da su Crnu Goru nedavno pogodile poplave i da su NATO članice o tome razgovarale kako bi pomogle. Videtič je podsjetio da je Slovenija uputila pomoć, vrijednu 25 hiljada EUR, koju su činile duboke čizme i agredati.

Prema njegovim riječima, Slovenija će pokušati da sakupi novac kako bi materijalno pomogla porodicama koje su pretrpjele štete u poplavama.

Portal Analitika