Kalezić je podsjetila da postoji broj poslanika u parlamentu, koji ima prigovor savjesti u vezi sa himnom.
- Ja takođe imam prigovor savjesti na posljednje dvije strofe himne. Naravno, to je državni simbol, u tom smislu ga poštujem, što sam sada pred vama pokazala, kao i jedan veći broj članova Demokratskog fronta. Međutim, ne prija mi zašto se marginalilzuje onaj dio građana Crne Gore koji je zastupljen predstavnicima koji, u ime tih građana, imaju prigovor savjesti, objasnila je Kalezić.
Ona dodaje da je njena inicijativa bila u tom smislu, ali da postoji još jedan, za nju, važniji razlog - to što nije rodno sensitivna.
- Sadašnja himna Crne Gore usvojena je prije šest godina. To je bilo vrijeme da se istakne ono što nije trend, većs tandard u svijetu, a to je rodna osjetljivost. Dakle, druga strofa naše himne počinje sa „sinovi smo“, a kćeri se ne pominju. Kao žena, ne mogu to da prihvatim i tu imam prigovor savjesti, istakla je Kalezić.
Prema njenim riječima, ona „ne želi da negira ili ponizi državni simbol, nego da saopšti šta je to što kod građana izaziva određena raspoloženja koja ne treba zanemariti“.
Ostavke podnijelo šest poslanika: Skupština Crne Gore verifikovala je mandate poslanicima, na osnovu izvještaja Državne izborne komisije o rezultatima parlamentarnih izbora, dok je, zbog nespojivosti funkcija, njih šest podnijelo ostavke.
Ostavke su, kako je saopštila Jelisava Kalezić, koja danas, kao najstariji poslanik predsjedava parlamentu, podnijeli Svetozar Marović, Branimir Gvozdenović, Daliborka Pejović, Marija Ćatović, Miomir Mugoša i Vladan Vučelić.
Predsjednik NOVE i funkcioner DF-a Andrija Mandić kazao da je skupštinsko zasijedanje obilježilo brutalno kršenje zakona od strane parlamentarne većine, vezano za verifikaciju manata licima koja, prema njegovim riječima nemaju prava da budu poslanici. „Riječ je o 17 članova koalicije Evropska Crna gora koji nijesu imali pravo da im se verifikuje mandat“. Mandića je zanimalo je da li je 17 članova koalicije Evropska Crna Gora podndijelo ostavke na funcije na kojima se nalaze, u skladu sa zakonom o sprečavanju konflikta interesa. On je ocijenio da od izbora do trenutka verifikovanja mandata ima dovoljno vremena da svako podnese ostavku na funkciju koju je obavljao, odnosno da mu se ne verifikuje mandat, navodeći da nijesu u obavezi da danas verifikuju 81 mandat.
Mandić je najavio da će se žaliti Ustavnom sudu zbog toga što javni funkcioneri, prema zakonskim odredbama, ne mogu biti poslanici.
Opozicija- tražićemo da se himna skrati: Na pitanje kako komentariše to što jedan dio poslanika DF-a, nije prisustvovao skupštinkom zasijedanju niti intoniranju himne, Mandić je kazao da niko iz iz Demokratskog fronta nije prekršio poslovnik i zakon niti će to ubuduće raditi. „Svi smo dosledni u Demokratskom frontu, on je sastavljen od različitih političkih subjekata i ti različiti politički subjekti žele da nađu zajednička rješenja za sve građane Crne Gore“.
Mandić je kazao da što prije treba ući u skupštinsku proceduru opoziciona inicijativa za skraćenje himne. „Tražićemo da se himna skrati za dvije strofe, i da se taj tekst oslobodi stihova koje je napisao fašista i ratni zločinac Sekule Drljević“- kazao je Mandić novinarima.
Predsjednik SNP-a Srđan Milić kazao je da će SNP tražiti da se obezbijedi zaštita antifašističke tradicije Crne Gore. To podrazumijeva, kako je pojasnio, da se kroz promjene, koje se tiču i izmjena Ustava, dođe do konsenzusa o Zakonu o državnim simbolima.
„Ne interesuju me nikakva druga objašnjenja, već činjenica da je Crna Gora sagrađena na antifašističkoj tradiciji i nije primjereno da ni dvije strofe budu napisane od nekog ko je deklarisani fašista“, kazao je Milić.
Komentarišući početak konstitutivne sjednice na kojoj su poslanici SNP-a, kao i većina drugih poslanika, ustali tokom intoniranja himne, Milić je rekao da “to što se njegove partije tiče nije ništa novo”.- Ne bih tu sitaciju nazvao predstavom, to je jednostavno odnos prema onom što je danas bilo u parlamentu, naveo je lider SNP-a.