Društvo

Kako zaštiti djecu od Internet zamki

Izvor

 

Kompjuterska pismenost i surfovanje internetom neke su od vještina koju današnja djeca  često steknu i prije nego što nauče da pišu i čitaju ili krenu u školu. Međutim, različiti uzrasti imaju različita interesovanja, te se mališan koji je donedavno samo gledao crtaće na “Jutjubu”, ubrzo se pretvara u školarca ili tinejdžera koji želi da otvori svoj Fejsbuk profil ili da istražuje svoja interesovanja i širi znanje slobodno krstareći internetom, nesvjestan mnogobrojnih zamki koje postoje na globalnoj mreži.

Tu počinje nezahvalan, težak, ali nužan zadatak roditelja da kontrolišu način i vrijeme koje njihovo dijete provodi za kompjuterom.

Zapanjujući je podatak da 75 odsto učenika osnovnih i srednjih škola u svijetu svakodnevno koristi internet više od dva sata, dok zabrinjava to što je većina ispitane djece priznala da kompjuter uglavnom koriste kada roditelji nisu kod kuće.

Zanimljivo  istraživanje je urađeno nedavno u Srbiji. Pokazalo se da je čak 20 odsto djece  čatovalo na Internetu sa osobom koju ne poznaje. Jedno od pitanja u istraživanju se direktno odnosilo na neprijatnosti koju su djeca doživela na Internetu, gdje je 12 odsto ispitanika otkrilo da su lično doživjeli neko neprijatno iskustvo, a frapantnih 30 odsto učenika poznaje nekoga ko je imao neku neprijatnost. Dakle, svaki treći tinejdžer je imao nekih problema koristeći društvene mreže odnosno koristeći Internet.

2910internet2okZaboraviti na zabrane: Sve navedeno pokazuje da je za savremene roditelje ključno da znaju u kakve sve zamke mogu upasti njihova djeca na Internetu, da eventualno mogu prekršiti zakon i narušiti nečija autorska prava (ovo se naročito odnosi na skidanje sadržaja sa interneta), dobiti pogrešne informacije ili biti izloženi nasilnom ili nekom drugom sadržaju neprimjerenom za svoj uzrast.

Rješenje nikako nije u zabranama već u razumnom ograničavanju upotrebe kompjutera, kao i filtriranju sadržaja koji će im biti dostupni. Ukoliko se i desi da su roditelji šokirani onim što je dijete vidjelo ili čitalo na netu, valja se potruditi da se prikrije iznenađenje i da se obavezno obavi razgovar, ali - bez vike.

Devedeset odsto tinejdžera do 18 godina imaju otvoren nalog na Fejsbuku, gdje ostavljaju veliki broj ličnih podataka i stupaju u kontakt sa nepoznatim osobama sa kojima često razmjenjuju i svoje fotografije, što može biti opasno i pogodno tlo za brojne manipulacije.

Upozoriti djecu na zamke: Umesto da traže od djece da ugase svoje naloge, roditelji bi trebalo da se trude da sa djetetom izgrade odnos međusobnog povjerenja, odnos u kojem se dijete neće stidjeti da otvoreno priča o svojim kontaktima i interesovanjima na internetu.

Važno je takođe predočiti djeci opasnosti koje se kriju iza soba za četovanje ili kliktanja na razne reklame, tokom skidanja filmova ili muzike... Kao i u stvarnom životu, postoji bonton na Internetu, te bi valjalo da roditelji predoče šta zapravo znači “lijepo ponašanje” na mreži. Internet je javno mjesto kao i svako drugo i kada jednom postavite neku informaciju, zauvijek nad njom gubite kontrolu.

Ako je dijete mlađeg uzrasta, njegovo ponašanje za kompjuterom možete pratiti tako što ćete računar držati u dnevnoj sobi, dok tinejdžeri ovo doživljavaju kao uzurpaciju privatnosti. Objasnite im da ne želite da ih špijunirate već da ih zaštitite.

2910internet1okUživajte u internetu zajedno: Uvijek je dobro da roditelji ponude djeci alternativu za vrijeme koje provode pred računarom jer dugo sjedenje ispred monitora desocijalizuje adolescente i ugrožava njihov pravilan razvoj i zdravlje.

Zato je važno da roditelji stave Internet u svoju korist i zajedno sa djecom pronađu razne sadržaje, recimo  školu plesa, kurs jezika ili neki sportski klub u koji bi se moglo učlaniti i obogatiti svoj društveni život i provoditi više vremena napolju. Još jedan praktičan savjet je da na računaru podesite alate za roditeljsku kontrolu i odredite koje tačno sajtove vaše dijete može da otvori. Posavjetujte ih da, ukoliko imaju svoju i-mejl adresu, ne objavljuju istu na raznim sajtovima i društvenim mrežama, radi izbjegavanja spam pošte. Aktivirajte antispam filtere i upozorite dijete da ne odgovara na ovakvu vrstu pošte.

Tako ćete sačuvati vrijeme potrebno da se vaš kompjuter ponovo osposobi nakon virusa, ali i novac koji ćete morati da prepustite serviseru ukoliko želite da vam je kompjuter ponovo u funkciji.

 (Blic On line)

Portal Analitika