Uprkos izborima u susjednoj Njemačkoj, jedna vijest iz Austrije proteklog se vikenda uspjela ‘probiti’ u evropski etar. Informacija je stigla iz Graca, gdje je lokalni ogranak Komunističke partije austrije (KPO) osvojio gotovo 30 odsto glasova i tako dobio priliku da preuzme gradsku vlast.
Šira javnost je ishod izbora u austrijskom gradu dočekala sa nevjericom, naročito jer je riječ o partiji koja na državnom nivou ne uspijeva doći ni do jednog procenta glasova. No, uspjeh austrijskih komunista u Štajerskoj daleko je od slučajnog.
Na nivou Austrije zanimaju malo koga
Pritom, KPO je u Gracu porazila moćnu konzervativnu Austrijsku narodnu partiju (OVP), a njenog gradonačelnika Zigfrida Nagla, nakon 18 godina vladavine, poslati u opoziciju. Pritom, i sam Nagl sinoć je konstatovao kako je OVP ostvarila očajan rezultat – uz pad podrške od čak 12 odsto u odnosu na prošle izbore.
KPO od 1959. godine ne može preći cenzus na nacionalnim izborima. Zapravo, na posljednjim, održanim prije dvije godine, osvojila je tek 0,7 odsto glasova. U razdoblju kada su klasne politike zanimale malo koga, a na snazi je bio kontinuitet jačanja desničarskog populizma, u Austriji je malo koga zanimao komunizam.
No, tako nije bilo u Gracu – drugom austrijskom gradu po veličini. Tamošnje stanovništvo u kontinuitetu daje sve veću podršku koministima, a danas se već može govoriti i o tome kako središte Štajerske politički gotovo prkosi ostatku države.
Istrajavaju u pitanjima koja tište običnog čovjeka
Kako se uopšte moglo dogoditi da jedna takva partija osvoji gotovo 30 odsto glasova u gradu sa gotovo 300 hiljada stanovnika? Jednostavno. Bavili su se pitanjima koja tište običnog čovjeka. Pritom, njihov uspon u središtu Štajerske nije se dogodio preko noći.
KPO je prvi veći uspjeh ostvarila u doba kada je komunizam uveliko padao na Istoku. Bilo je to 1988, kada je partija prvi put prešla cenzus, a ključni razlog bio je u tome što su nudili dobra rješenja u oblastima poput stanovanja. Bio je to i dobar tajming, jer su mnogi građani Graca u to doba negodovali zbog neumjereno visokih stanarina.
Deset godina kasnije, podrška komunistima u Gracu je udvostručena. Tada su funkcioneri KPO počeli da se odriču primanja u korist socijalnih fondova. Nije to bio nikakav populizam, već praksa koja traje do danas, a prema kojoj su pojedini političari KPO kući nosili tek trećinu zarade, a ostatak uplaćivali onima kojima je novac potrebniji. Naišlo je to i na kritike, čak su i pojedine ljevičarske stranke znale dobaciti kako je KPO više humanitarna organizacija nego politička partija, no građani Graca to su itekako znali da cijene.
Ponosna na prošlost komunista
Na izborima 2012, komunisti su u Gracu stigli gotovo do 20 odsto glasova, a naročito se istakla njihova predstavnica Elke Kar, koja je bila neumorna u oblasti stambene politike. Upravo ona predvodila je KPO ovog septembra do velikog uspjeha.
“Ponosna sam što sam na strani radnika, a ne korporacija i finansijskih mešetara. Ponosna sam i na prošlost komunista, jer su oni pružali najveći otpor nacistima”, istakla je nedavno Kar, koja je članica KPO od 1983. godine.
Austrijski mediji spekulišu kako je ona do danas izdvojila gotovo 900 hiljada eura u dobrotvorne svrhe, a ona i dalje poštuje načelo KPO – zadržava tek trećinu mjesečne zarade.
Kada je riječ o okvirima Evropske unije, KPO je članica Partije evropske ljevice, kojoj u Evropskom parlamentu pripada 28 od 751 mjesta. Austrijski komunisti do danas nijesu mnogo doprinosili njihovom rezultatu. Zapravo, na posljednjim izborima za EP, ostali su daleko ispod cenzusa sa 0,8 odsto glasova.
Ipak, upravo jučerašnji rezultat u Štajerskoj uliva nadu austrijskim komunistima kako bi epoha zapaženijih rezultata mogla uslijediti i na nacionalnom nivou.