Politika

Nastavak Skupštine zakazan je za 17 sati, i dalje moguće tri opcije

Kako stoje stvari uoči današnje sjednice na Cetinju

Još nekoliko sati ostalo je do nastavka konstitutivne sjednice Skupštine Prijestonice Cetinje, nakon koje će sve o formiranju nove vlasti u tom gradu biti poznato.

Kako stoje stvari uoči današnje sjednice na Cetinju Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

I dalje su u igri tri solucije, pri čemu zasad nepotvrđene informacije govore kako jedna od njih ima znatno veće šanse. U pitanju je model prema kojem bi nova vlast u prijestonom gradu bila formirana glasovima odbornika Socijaldemokratske partije, Stare garde Liberalnog saveza, URE i Demokrata.

Najrealnije da DPS ode u opoziciju

Ta informacija nezvanično se širi od juče, sinoć je zbog nje došlo do revolta na društvenim mrežama, a danas je i jedan kandidat sa liste “SDP i građani” napustio tu grupu. Ipak, treba naglasiti da pomenuta informacija, uprkos svemu, do sada ni na jedan način nije zvanično potvrđena.

Ispostavi li se da je tačna, novi predsjednik lokalnog parlamenta na Cetinju biće iz redova Stare garde LSCG. Onda bi, u narednih 30 dana, u Skupštini bio izabran gradonačelnik – iz redova Socijaldemokratske partije.

Kako je to ranije najavljivano, u slučaju te solucije, odbornici URE i Demokrata davali bi podršku lokalnoj vlasti, ali ne bi im pripale bilo kakve funkcije.

U tom slučaju, DPS bi prvi put na Cetinju bila u opoziciji još od 2006. godine. Ta stranka je do 2010. vršila koalicionu vlast sa SDP-om, nakon toga je sedam godina samostalno vodila grad, a u prethodne četiri godine zajedno sa SD-om.

Preostale dvije opcije

Druga, sada već i najmanje realna opcija, jeste da ipak na kraju dođe do dogovora između SDP i DPS. Nakon svega što se izdešavalo za vikend, to je teško očekivati, ali ako smo nešto naučili iz nedavne prošlosti – u crnogorskoj politici sve je moguće.

U tom slučaju, dvije stranke vjerovatno bi se opredijelile za rotirajući model upravljanja gradom, i to ‘podjelom’ mandata na po dvije godine.

Naspram tih, stoji i treća opcija, a to je da sjednica bude okončana opštim nesaglasjem. To bi značilo kako Cetinje još neće dobiti novu lokalnu vlast – makar do ponavljanja izbora.

Predsjednik države u tom bi slučaju bio dužan da raspiše nove izbore u prijestonici.

Iako jedna od varijanti sada djeluje znatno izvjesnije, ipak treba sačekati do same sjednice – a ona će početi u 17 časova.

Portal Analitika