Kako mnogi kažu - najveći gitarista svih vremena, Džimi Hendriks, koji je za života objavio samo tri studijska albuma, kobne večeri je bio na zabavi, nakon koje se vratio u svoju londonsku rezidenciju na Nothing Hilu i zaspao. Njegova povremena djevojka Monik Daneman tvrdi da je muzičar uzeo devet tableta za spavanje (patio je od hronične nesanice) i da je ujutro „normalno spavao“. Kad se vratila iz kupovine, zatekla ga je kako teško diše. U panici je pozvala Erika Burdona iz „Animalsa“, sa kojim su se prethodno veče provodili, a pozvala je i hitnu pomoć. Prema njenoj verziji događaja, Hendriks se ugušio na putu do bolnice.
S druge strane, ljekari koji su se odazvali na Monikin poziv, kažu da su po ulasku u apartman zatekli mrtvo Hendriksovo tijelo na krevetu. Obdukcija nije uspjela da utvrditi tačno vrijeme smrti, a kao službeni uzrok navedeno je gušenje i intoksikacija barbituratima.
Nađen sa 42 tablete u džepu: Tu teoriju je prvi opovrgavao upravo Burdon, koji je tvrdio da je Hendriks počinio samoubistvo. Ali, to je malo vjerovatno. Naime, Hendriks se godinama raznim tabletama borio protiv nesanice, tako da devet tableta za spavanje nije moglo imati nekakav teži efekat na njegov organizam. Takođe, u njegovu džepu su pronađene još 42 „Vesperax“ tablete, koje bi ga sasvim sigurno ubile da ih je sve progutao. Uostalom, njegovi bližnji su potvrdili da je Hendriks bio u „srećnom razdoblju“.
U Hendriksovom želucu i plućima nađena je velika količina crnog vina, ali u krvi je postotak alkohola bio veoma nizak, što je gotovo nemoguće. Jedini razuman zaključak bio bi da je Džimiju neko na silu unio vino u organizam, što je muzičara vrlo brzo ubilo, pa alkohol nije stigao da uđe u krvotok. Ove činjenice dale su teoretičarima zavjere povod da se razmašu...
Tajni dosije u FBI: U svjetlu činjenica da je Hendriks bio doslovno udavljen u vinu, nije trebalo dugo da prođe da se u cijeloj priči prvi put spomene - FBI. Američka savezna policija je u sklopu svog programa COINTELLPRO (Counter Intelligence Program - osmišljen da eliminiše subverzivne pojave u društvu) otvorila Hendriksov dosije u kome je njegov uticaj na široke mase u početku označen kao „neškodljiv“. Ipak, postao im je zanimljiviji kada je za menadžera uzeo Majkla Džefrija, usko povezanog sa njujorškim podzemljem, a ni poziv „Crnih pantera“ da nastupi na njihovom okupljanju u Vašingtonu nije Džimiju stvorio puno prijatelja u državnim institucijama.
Menadžer Majk Džefri, koji je u vrijeme Džimijeve smrti bio u Španiji, po mnogima je glavni osumnjičeni. Osim što je dokazano da je za života manipulisao Hendriksom i potkradao ga (otkriven je njegov tajni of-šor račun), Džefri je bio dužan mafiji i pred bankrotom, a Hendriksova polisa životnog osiguranja, čiji je bio jedini nasljednik, umnogome bi mu olakšala situaciju.
Ćutnja jedinog prijatelja: Odgovore na mnoga pitanja mogao bi dati nekadašnji najbolji prijatelj Džimija Hendriksa, producent Alan Daglas. Ali, on uporno ćuti. Daglas je inače, kao vlasnik kompanije „Are You Experienced Ltd“, ovlašćeni „nadzornik“ svih Hendriksovih izdanja. Zanimljivo je da je, prema biografima Džonu MekDermotu i Ediju Krameru, Hendriks pred svjedocima izjavio: „Ne želim da Alan Daglas ima ikakve veze sa mojom muzikom!“.
Džimi Hendriks je, sasvim pouzdano, umro ugušen vlastitim izlučevinama, ali ko ih je izazvao - Daneman, Džefri, mafija, FBI ili neko javnosti nepoznat - ne zna se. A i svjedoka je sve manje - Majk Džefri je 1973. poginuo u bizarnoj avionskoj nesreći iznad Francuske, a Monik Daneman je 1996. izvršila samoubistvo. Hendriksovi poznanici tvrde da je gitarista nekoliko sedmica prije smrti predosjećao vlastiti kraj, ponašajući se izuzetno paranoično.
I tako, četrdeset godina nakon smrti, i dalje ne postoji odgovor, ali ni bez pouzdani dokaz ko je ubio Džimija Hendriksa.
(Dnevnik.hr)