Fudbal

Gol kakav nikad prije, ni poslije nijesmo vidjeli

Kako je Roberto Karlos natjerao svjetske fizičare da proučavaju ovo remek-djelo

Na današnji dan prije 23 godine na stadionu Žerlan u Lionu postignut je jedan od najslavnijih golova u istoriji fudbala. Tog su dana Francuska i Brazil odigrali prvo kolo turnira Tournoi de France, koji je zamišljen da bude zagrijavanje za SP u Francuskoj idućeg ljeta.

Kako je Roberto Karlos natjerao svjetske fizičare da proučavaju ovo remek-djelo Foto: GiveMeSport
index.hrIzvor

Na turniru su učestvovale četiri reprezentacije– Francuska, Brazil, Italija i Engleska. Takmičenje su otvorili domaćin i Brazil, a jedna nebitna prijateljska utakmica zbog trenutka u 21. minutu postala je istorijska.

Pogodio je nemoguće

Brazil je dobio slobodan udarac na 35 metara od gola Fabijana Barteza, u to vrijeme jednog od najboljih svjetskih golmana. Loptu je u ruke uzeo Roberto Karlos. Brazilac je uhvatio svoj prepoznatljiv zalet, a uprkos činjenici da je ispred sebe imao četiri igrača u živom zidu i top golmana kao zadnju barikadu, uspio je napraviti nemoguće. Lopta se zakoprcala u mreži, a svi koji su gledali utakmicu ostali su na trenutak zbunjeni.

''Kakav gol Roberta Karlosa, ali mora se reći uz veliku pomoć Fabijana Barteza'', rekao je Drago Ćosić prije nego li je vidio usporeni snimak Karlosova projektila. Tada je povukao sve što je kazao i naklonio se remek-djelu čudesnog Brazilca.

Bio je to šut i gol kakav nikad prije, ni poslije nijesmo vidjeli. Precizan kao laserski navođena raketa, a silovit i prostom oku neuhvatljiv, poput izlijetanja projektila iz topa.

Prozvan je "nemogućim golom" zbog izvjedbe, realizacije, neodbranjivosti, ali i neobjašnjivosti kako je uopšte tako nešto moguće.

U raspravama oko gola učestvovali su i naučnici

Mjesecima su se nakon tog gola vodile debate je li Brazilac to napravio slučajno ili je zaista gađao. U raspravama su učestvovali i neki naučnici, fizičari i matematičari, najveći umovi NASA-e logaritmima su izračunavali putanju Karlosove rakete jer, dovraga, u jednom trenutku prije nego što se zakucala u mrežu, lopta je bila tri, četiri, metra udaljena od Bartezove lijeve stative. Kako je to prokleto moguće?

"Prekrasan gol. Zahtijevao je jako puno treninga i teškog rada tokom cijele moje karijere. Ali sav taj trud se isplatio, jer postigao sam lijep gol za istoriju", govorio je kasnije Karlos, koji je priznao da nije pokušao ponoviti vlastito remek-djelo:

"Nikad to nisam pokušao ponoviti, jer sam znao da mi ne bi uspjelo. Nekome će u budućnosti uspjeti. Meni je satisfakcija što sam bio prvi."

Takvi golovi više nisu slučajnost

Danas takvi golovi više nisu slučajnost, zbog sve većeg broja igrača kojima su slobodnjaci specijalnost.

Međutim, kad neko uspije napraviti nešto slično što je pošlo za nogom omalenom Brazilcu tog 3. juna u Lionu, svaki će komentator pomenuti Karlosovo ime. Jer je tog dana možda i najbolji lijevi bek u istoriji ispisao istoriju fudbala.


Portal Analitika