Svijet

Slučaj koji je šokirao Španiju

Kako je aplikacija koja bi trebala da brani žene od partnera napravila grešku?

Slučaj ubistva djevojke Cataline je šokirao Španiju, te se zbog ove tragedije ponovo propituje uloga tehnologije u procjeni opasnosti od porodičnog nasilja za žene.

Kako je aplikacija koja bi trebala da brani žene od partnera napravila grešku? Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

Naime, Catalina je policiji u priobalnom gradu Benalmádena prijavila nasilnog partnera. Njen slučaj je zabilježen, te registrovan u aplikaciji VioGén.

Riječ je o aplikaciji koja, na osnovu odgovora na 35 pitanja, procjenjuje opasnost od ponavljanja porodičnog nasilja. Kada žena odgovori na pitanja, aplikacija procijeni rizik kao "neznatan", "nizak", "srednji", "visok" i "ekstreman."

Prema odgovorima Cataline, VioGén je procijenio da je njena situacija vrijedna procjene "srednji rizik", te je, u skladu s tim, policija odbila uraditi više od jedne posjete "unutar 30 dana."

Ona je pokušala i dobiti zabranu prilaska za njenog bivšeg partnera, ali je sud u Malagi to odbio.

Tri sedmice kasnije, njen bivši partner je ušao u kuću gdje su spavali Catalina, njena djeca i njena majka, te je spalio. Djeca, majka i bivši partner su preživjeli, ali Catalina je poginula.

Iako je njen bivši partner odmah uhapšen, ova situacija je dovela do ozbiljnih diskusija o korištenju aplikacije VioGén u procjeni rizika od ponavljanja nasilja u porodici.

Iako ovakvi sistemi postoje širom svijeta, Španija je specifičan slučaj jer policija slijepo prati procjenu aplikacije, dok će u SAD-u ili u Velikoj Britaniji, u zavisnosti od težine slučaja, nadležni organi reagovati u skladu sa stvarnim rizikom.

U prosjeku, VioGén procijeni da devet do 10 žena svaki mjesec imaju "ekstreman" rizik od nasilja u porodici, te one dobijaju policijsku zaštitu od 24 sata. Osobe koje dobiju procjenu "visokog rizika" takođe dobijaju zaštitu, ali značajno umanjenu.

Pored toga, slučaj Cataline je u fokus stavio sudstvo, odnosno sudije koji VioGénovu procjenu rizika cijene kao važan dio njihove odluke. Sutkinja koja je odbila zahtjev za zabranu pristupa njenom bivšem partneru je žestoko kritikovana u španskoj javnosti.

Organizacija Eticas je provela istragu o korištenju sistema VioGén, te su pronašli 71 slučaj žena čiji rizik je procijenjen kao "zanemariv" ili "nizak", a koje su bivši partneri ubili.

Ipak, Juan José López-Ossorio, koji vodi odjeljenje za istraživanje rodnog i porodičnog nasilja, odbacio je ovaj izvještaj, rekavši kako "nijesu koristili prave podatke" ove aplikacije.

Bez obzira na njegovu reakciju, slučaj Cataline je ponovo u pitanje stavio korištenje ove aplikacije, ali i slijepo provođenje njenih procjena, piše Klix.ba.

Portal Analitika