'Trikolori' su u polufinalu: Italija ispustila pobjedu, presudio produžetak

Košarkaši Francuske, na identičan način kao u osmini finala protiv Turske, savladali su u četvrtfinalu Eurobasketa, nakon produžetaka, Italiju, rezultatom 85:93 (20:27, 11:11, 31:18, 15:21, 8:16). Ipak, može se reći kako su 'azuri' danas ispustili pobjedu.

'Trikolori' su u polufinalu: Italija ispustila pobjedu, presudio produžetak Foto: FIBA

Uz odličan šut za tri poena, 'trikolori' su bili bolji u prvoj četvrtini koju su riješili u svoju korist, rezultatom 27:20. U drugoj četvrtini, francuski košarkaši stizali su do nevjerovatnog učinka od 80 odsto pogođenih trojki, pa su u tim momentima stigli i do dvocifrene prednosti (33:22).

Uslijedio je, međutim, odgovor 'azura', a u finišu prvog poluvremena pod oba smo obruča vidjeli prilično skromniji učinak. Tako je pri odlasku na odmor bilo identično kao i na kraju prvog kvartala - plus sedam za Francusku (38:31).

Izabranici Đanmarka Poceka strpljivo su u trećoj četvrtini smanjivali zaostatak da bi, uz zakucavanje Melija i trojku Datomea, nakon sedam minuta igre prišli na poen minusa (52:53). Uz novu trojku Datomea i zakucavanje Meniona, Italija je na ulasku u posljednji minut prešla u vođstvo. Do kraja četvrtine gledali smo šou Italijana, koji su u završni kvartal ušli sa šest poena plusa (62:52). Košarkaši Italije u tom su periodu postigli jednak broj poena kao u prva dva zajedno – 31.

Računajući treću i početak završne četvrtine, Francuzi su čak pet minuta bili bez koša. Prekinuo je taj niz trojkom Ertel, zatim je pogodio i Gober, pa su 'trikolori, nepunih šest minuta prije kraja, prišli na minus tri - 64:61. Nakon tri minuta, novim pogotkom Gobera, Francuska je prišla na dva poena razlike (70:68). Bilo je to, ipak, kratkog daha - uz četiri pogotka Spisua, a onda i trojkom večeras sjajnog Fontekija, Italija je otišla na sedam poena razlike (75:68) i djelovalo je da su Francuzi sve dalje od polufinala.

Ipak, nepunih pola minuta kasnije, Spisuu je dosuđena tehnička greška i Francuska je, zahvaljujući Furnijeu, opet bila veoma blizu (75:73). Na ulasku u posljednjih 60 sekundi, Spisu se iskupio za grešku, te je pogotkom opet uvećao prednost svoje selekcije - 77:73. Francuska je, međutim, pet sekundi prije kraja, uspjela stići do egala - najprije je Fontekijo promašio oba slobodna bacanja, a onda je Ertel postigao krucijalne poene (77:77). Tako su današnji rivali odluku o putniku u polufinale 'odložili' za produžetak.

Mnogo su bolje 'trikolori' ušli u produžetak, pa su, predvođeni Ertelom, nakon dva i po minuta, imali tri poena prednosti (80:83). Dva minuta prije kraja, tehnička greška svirna je Pocku, koji je ušao i u raspravu sa sudijama, no nije bilo mnogo štete po 'azure' - Ertel je promašio slobodno bacanje. Na drugoj strani, uslijedila su bacanja za Melija, koji je imao polovičan učinak (83:85). Meli je nekoliko sekundi kasnije dobio petu ličnu grešku, ali bila je to krajnje diskutabilna odluka arbitara.

Gober je pogodio oba bacanja i donio Francuskoj četiri poena viška (83:87). Pogodio je zatim Spisu, pa je Gober napravio faul u napadu i Italija je opet bila u igri. Umjesto izjednačenja - Fontekijo je izgubio loptu, a Gober je doveo svoju selekciju na 85:89.

Bilo je tada jasno kako će u polufinalu protiv Slovenije ili Poljske igrati Francuzi.