Crna hronika

Optuženi za planiranje likvidacije tvrdio na suđenju da je turistički došao iz Kolumbije u Crnu Goru

Kaisedo: Pod batinama sam priznao planiranje ubistva

Kolumbijac Kaisedo Bandoj Huan David (29) juče je u podgoričkom Višem sudu ustvrdio da je nakon hapšenja u zgradi nikšićke policije, pod torturom i u strahu za svoj život, potpisao dokument kojim priznaje da je u Crnu Goru došao sa prijateljem Kostanom Kasom Hose Aleksandrom (43) da za iznos od 20.000 do 25.000 eura likvidiraju njemu tada nepoznatu osobu.

Kaisedo: Pod batinama sam priznao planiranje ubistva Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

On je negirao da je član bilo koje kriminalne organizacije i da je planirao bilo čije ubistvo.

Pored Kaiseda i Aleksandra Kostane, zbog optužbi za stvaranje kriminalne organizacije koja je planirala više likvidacija na optuženičkoj klupi je i Podgoričanin Goran Brajović. Oni su uhapšeni krajem jula prošle godine.

Tortura

David Kaisedo je ispričao da je krajem jula prošle godine, zajedno sa prijateljem Aleksandrom, nakon dolaska u Crnu Goru uhapšen. Potom su sprovedeni u zgradu nikšićke policije gdje su preživjeli torturu i batine od kojih i sada trpe posljedice.

- U prostoriju je ušlo sedam policajaca koji su nas tukli po intimnim djelovima tijela, glavi, stomaku – kazao je Kaisedo.

Tvrdnje ovog optuženog da je u Crnu Goru došao turistički, policajci su ignorisali optužujući ga za šverc droge i ubistvo.

- Tukli su mene i Aleksandra, optužujući nas za drogu i ubistvo. Stalno su ponavljali i ime Pabla Eskobara koji je u Kolumbiji osamdesetih i devedesetih godina bio ozloglašeni čovjek. Tog dana, tokom ispitivanja ništa nijesam razumio policajce jer nijesmo imali prevodioca – kazao je David Kaisedo.

Optuženi je ispričao da je su policajci, poslije nekog vremena, telefonom preko neke ženske osobe koja je slabo znala španski pokušali sa njima da uspostave komunikaciju.

- Njoj smo objasnili kako smo dospjeli u Crnu Goru i da smo bili spriječeni da se vratimo kući u Kolumbiju. Kazao sam da nikada nikog nijesam ubio niti sam planirao bilo čije ubistvo i da se nikad u životu nijesam bavio kriminalom. Međutim, ono što sam kazao nije zaustavilo dalju torturu - kazao je David Kaisedo.

On je naveo da je kasnije u prostoriju došla ženska osoba, za koju pretpostavlja da je policajka i da je stekao utisak da razumije nešto od onoga što su govorili.

Poslije cjelodnevne torture, optuženi je kazao da je iz straha za svoj život odlučio da prizna sve što se od njega traži.

- Kada sam vidio što policajci rade optuženom, koji je njihov državljanin, nijesam mogao ni da zamislim što bi mi još radili s obzirom na to da sam stranac – kazao je Kaisedo.

- Gospođa nam je, na lošem španskom jeziku, izložila ono što moramo reći pred tužiocem. Da smo došli u Crnu Goru da nekog ubijemo za iznos od 20.000 do 25.000 eura koje bi smo dobili nakon povratka kući, u Kolumbiji. U dokumentu koji je sačinila a koji smo potpisali stajalo je i da nijesmo znali ime osobe po čijem nalogu smo došli ni koga smo trebali da ubijemo ali da je meta problematična osoba – ispričao je ovaj optuženi. 

Došli turistički

Kaisedo je ustvrdio da nije planirao dolazak u Crnu Goru za koju ranije nikada nije čuo, ali da se u našoj zemlji našao spletom okolnosti na proputovanju kroz Tursku, Austriju, Italiju i Hrvatsku.

- Volim da putujem i turistički sam obišao mnoge zemlje među kojima i Rusiju i Italiju. I na ovaj put sam krenuo turistički. Iz Turske sam preko Austrije došao u Hrvatsku gdje smo bili prinuđeni da ostanemo pet mjeseci zbog pandemije korona virusa. U Kolumbiju se nijesam mogao vratiti jer su tamo zbog korona virusa aerodromi bili zatvoreni do 1. septembra prošle godine – ispričao je on.

Kako bi izašli iz uobičajne svakodnevne kolotečine David i Aleksandar su na prijedlog jednog turističkog radnika odlučili da obiđu i Crnu Goru.

Optuženi je pojasnio da su u Crnu Goru ušli kraćim putem ne znajući da je taj put nelegalan.

- Naišli smo na čovjeka koji je čuvao ovce koji nam je pokazao put govoreći da se već nalazimo u Crnoj Gori. Odlučili smo da stopiramo i poslije nekog vremena zaustavio se mlađi čovjek i primio nas u svoj automobil. Međutim, nakon pet minuta vožnje, zaustavila nas je policija i privela u zgradu nikšićke policije.

Dan prije, pred sudom je svjedočio Goran Brajović, koji je pred sudom kazao da je maltretiran nakon hapšenja.

- Stavili su mi čarapu na glavu, a onda plastičnu kesu i gušili me. Prijetili su mi porodicom i stavljali ruku na pištolj kako bi na njega ostao DNK trag. Kada su me izbacili iz vozila vukli se me po šumi, a ruke su mi bile vezane. Potom su me ponovo vozili, stavili opet kesu i gušili me, to je sve trajalo šest ili sedam sati. Nakon toga sam izgubio snagu i moć govora i polusvjesnog su me ubacili u vozilo, a poslije se sjećam samo kad sam dovezen u nikšički Centar bezbjednosti – ispričao je Brajović.

U prevođenju pomogla rođaka Milica

David Kaisedo juče je pojasnio da sudski tumač za španski jezik Milica Rajković nije osoba koja je pomagala nikšićkim policajcima u komunikaciji sa optuženim Kolumbijcima.

Rajković je juče saopštila da su je tog dana oko 14 sati kontaktirali iz Centra bezbjednosti Nikšić da bude pripravna ukoliko im budu potrebne usluge prevođenja.

- Pozvali su me oko 21 sat i ja sam iz Budve nakon sat došla u Nikšić, kada je saslušanje ovih optuženih u policiji bilo već okončano. Tada su mi rekli da im je u prevođenju prilikom saslušanja pomogla rođaka jednog od policajaca, koja se zove Milica – kazala je Rajković.

Prema njenim riječima, optužene su potom sproveli kod sudije za istragu Osnovnog suda u Nikšiću gdje je ona bila u službi prevodioca.

Optuženi tvrdi da je pisao Ambasadi Kolumbije

David Kaisedo kazao je da povrede koje je zadobio u nikšićkoj policiji nigdje nijesu evidentirane jer zbog nepoznavanja jezika nikome nije mogao da se obrati.

Naveo je da je pisao Ambasadi Kolumbije u Beogradu ali da po tom pitanju nije ništa urađeno.

Portal Analitika