Sastanku su prisustvovali i Anastasija Sorokina, potpredsjednica Evropske šahovske federacije, crnogorska šahistkinja Aleksadra Milović, član Upravnog odbora Šahovskog saveza Crne Gore, Vanja Drašković, te Andrija Radulović, direktor Direktorata za podsticanje i razvoj kulturno-umjetničkog stvaralaštva i kapiten šahovskog kluba „Prosvjeta“.
Sagovornici su razmijenili mišljenja o važnosti promocije šaha u školskim sistemima koja bi, kako je istakla Reizniece-Ozola, imala višestruke benefite ne samo po šah u smislu popularizacije, već i za cjelokupan obrazovni sistem. U tom smislu, istaknute su brojne prednosti šaha u kontekstu razvoja djece zbog čega bi, naročito u mlađim razredima osnovnih škola, bilo korisno implementirati ovaj vid sporta kroz izbornu nastavu, takmičenja i različite programe.
Кadović je istakla volju i zalaganje Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta da se sport dominantnije integriše u crnogorski obrazovni sistem. Na tom planu bi šah, kao sport koji razvija različite psihofizičke vještine, mogao biti zamajac ka daljim konkretnim koracima u sprovođenju ovog programa. U tom smislu, sa iskustvom zemlje iz koje dolazi, državnu sekretarku je upoznala Anastasija Sorokina. Naime, u Bjelorusiji šah kao izborni predmet u školama postoji od 2017. godine, u preko 1.000 škola se šah može učiti kao izborni predmet, a preko 15.000 učenika je dosad pohađalo ovaj vid nastave. Program koji je, u Bjelorusiji, sproveden u saradnji sa Ministarstvom obrazovanja i Pedagoškim fakultetima, vremenom je rezultirao brojnim korisnim aspektima u sferi cjelokupnog obrazovanja.
Sagovornice su se usaglasile da je bavljenje sportom važno za djecu svih uzrasta, i da bi saradnja Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, i Svjetske šahovske organizacije, mogla biti važan segment u kreiranju sistema u kome bi sport i obrazovanje bili komplementarni.