Show biz

Kad se upletemo u Internet mrežu

Izvor

Granice se više ne razaznaju. Zamislite mladoženju koji u momentu vjenčanja mijenja svoj status na Fejsbuku sa “vjeren” na “oženjen”, direktno ispred oltara, ispred zapanjenog pogleda sveštenika! I svoje mlade. Ali, to je samo jedna od nevjerovatnih priča vezanih za Fejsbuk, najpopularniju svjetsku društvenu internet mrežu, koja ima oko 350 miliona korisnika. 

Prva slika: Misuri u Češkoj Daniela Smit je supruga i majka dva plava, nasmijana dječaka. Gospođa iz Misurija je početkom prošle godine objavila na mreži porodičnu fotografiju. Toliko savršenu, da je djelovala lažno. Muž i žena sa djecom -  prava bračna idila, tako lijepa, kao da je za reklamu. Uočio je to i neko iz jednog lanca samoposluga u – Pragu. Slika gospođe Smit sa mužem nedjeljama je bila oblijepljena po češkoj prijestonici, u dimenzijama 10 sa 5 metara. To gospođa Smit iz Misurija nikada ne bi saznala, da jedan porodični prijatelj nije otišao u Prag.

 

okmrezicaDruga slika: Tvrdi da je bolesna, a slika se na plaži Natali Blančard, zaposlena u IBM u Bromontu, u Kvibeku, zbog Fejsbuka je izgubila dodatak koji je primala zbog bolesti. I to zbog jedne slike na kojoj se vidi na nekoj sunčanoj plaži. Ništa strašno objaviti svoje fotografije sa odmora, ukoliko nije riječ o gospođi kojoj je dijagnosticirana depresija, a ta ju je fotografija, kako su smatrali njeni pretpostavljeni, pokazivala kao ženu koja puca od zdravlja. 

Treća slika: Kad je mladoženja duhovit Zatim nailazimo na mladoženju kakvog bi svaka žena poželjela da ima, barem zbog sposobnosti da bude duhovit. Dan Hana (tako se zove lik) - samo što je izgovorio sudbonosno “da” - zatražio je momenat strpljenja od strane prisutnih da bi osvježio svoj status na Fejsu, praktično u direktnom prenosu, ostavljajući usput i poruku na Tviteru: nije više u statusu “vjeren”, nego “oženjen”. 

Četvrta slika: Fejsbuk kao “srcelomac” Fejsbuk ne služi samo da pojača veze. Vrlo često ih i raskida. O tome bi imala što da kaže Ema Bradi, tridesetpetogodišnja Engleskinja koja je nakon šest godina braka saznala da njen muž Nil ima namjeru da se razvede. To je saznala čitajući njegov status na najpoznatijoj društvenoj mreži.

Peta slika: Fejsbuk kao alibi Da, baš tako - Fejsbuk može da posluži i kao argument na sudu za obezbjeđivanje alibija. Devetnaestogodišnji Rodni Bredford uspio je da izbjegne kaznu zbog krađe zahvaljujući Fejsu. Jednu prilično tupavu frazu: “Gdje li su moji kolačići?”, njegov advokat uspio je da “proda” za alibi svoga klijenta tvrdeći pred sudom da je momak u momentu krađe bio ispred PC-a, pitajući se gdje li je stavio ono što je htio da prezalogaji.

Šesta slika: naći bližnjeg svog Za dvadesetdvogodišnjeg Egipćanina Aleksa Anfuza Fejs je bio od još veće koristi. Nije baš tražio kolačiće. Postavio je oglas:  “Tražim moju majku” i, nakon nekog vremena, stvarno ju je pronašao.

 

Sedma slika: kad obećaš na Fejsbuku Hoze Romero, adolescent iz Ekvadora je iz šale prije par mjeseci otvorio  grupu koju je nazvao “Ako dostignem broj od miliona prijatelja, tetoviraću 151 Pokemona na leđima.” Na stranu izbor za tetovažu, momak je očigledno potcijenio abilnost i solidarnost takozvanog “naroda” na Fejsu, koji se angažovao da mu ostvari cilj. Uzaludno je bilo što su potom na hiljade njih tražili da vide dokaz da je blesavi Hoze ispunio obećanje i Pikačua sa prijateljima iscrtane mu po leđima. Dječko je ugasio grupu.      

okljubavOsma slika: ljubav istoimenih Za Fejsbuk je vezana i ljubavna priča između Keli Hildebrant i Keli Hildebrant, muškarca i žene istog imena i prezimena. Jedno od njih dvoje tražilo je osobu koja bi se zvala isto i - našla. Ali, suprotnog pola. Upoznali su se, zavoljeli i – vjenčali. 

 

Da, na kraju opet pitanje: Da li je virtuelno postalo toliko stvarno, ili nam je stvarnost postala virtuelna? Fejsbuk nam je otvorio novu lepezu različitih doživljaja stvarnosti i mašte.

 

 

 

                                                            (Prevela i pripremila: G. B.)

Portal Analitika