Društvo

KAD DRŽAVA ZATAJI: SPC godinama javno prepravljala crkve na ostrvu Beška

Izvor

V.d. direktora Uprave za zaštitu kulturnih dobara Snježana Simović konstatovala je, u izjavi za dnevni list Vijesti, da crkva Sv. Đorđa i crkva Sv. Bogorodice na ostvrvu Beška  predstavljaju jedan od najvrednijih segmenata kulturnog nasljeđa, da su to mjesta gdje su nastali čuveni rukopisi Šestodnev i Gorički zbornik. Uprava je, u skladu sa Zakonom, uvrstila manastire na Skadarskom jezeru u prioritetna kulturna dobra za koje će biti izrađeni elaborati za utvrđivanje kulturne vrijednosti.

beskaapril2011Iz Uprave su najavili da će uskoro stručne ekipe za izradu Elaborata za utvrđivanje kulturne vrijednosti, obaviti nadzor crkava na Skadarskom jezeru i da će se registrovati svaka urađena prepravka bez saglasnosti državnih institucija. Sa druge strane, iz Mitropolije SPC su Vijestima napomenuli da su na popravke bili prinuđeni jer su crkve bile „u zapuštenom stanju i pretvorene u štale“.

Zanimljivo je, ipak, da se državne institucije zadužene za brigu i očuvanje crnogorske kulturne baštine prvog reda nijesu se do sada oglašavale iako Mitropolija SPC radove na crkvama na Skadarskom jezeru izvodi nekoliko godina a intezivno u posljendje dvije. O tome svjedočanstva se mogu naći i na zvaničnom sajtu Mitropolije Cetinsjko-primorske, gdje je objavljena fotografija (iz aprila 2011. godine) radova na crkvi Sv. Đorđa koje je  SPC preduzela bez znanja i odobrenja institucija države Crne Gore.

Da li je moguće da niko iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture ili sadašnje Uprave za zaštitu kulturnih dobara nijesu primijetili ovako impozantne radove i promjene na kulturno-istorijskim spomenicima? Ili su nadležni, ipak, svjesno okretali glavu?

Foto: Mitropolija Crnogorsko-primorska SPC

Portal Analitika