- Relativno nizak nivo izlaznosti pokazuje da su euroskeptici ili protivnici članstva odlučili ranije da ne izađu na referendum, odnosno suprotstavljanje EU nije bilo aktivno, već pasivno. To je zapravo zrela i državotvorna odluka. Mlade generacije u EU vide realnu mogućnost za bolju budućnost, dok su stariji ovo jasno razumjeli i nisu se suprotstavili. Zato je važno da se 43.58 odsto izlaznosti takođe protumači kao pozitivna poruka za širi region Zapadnog Balkana. Upravo zbog teške ekonomske situacije odluka hrvatskih građanki i građana je dokaz političke zrelosti i vrijedna je divljenja. Nadam se da će ova politička zrelost imati odlučujući uticaj na širi region, naveo je Kacin.
Slovenački poslanik u Evropskom parlamentu je naveo da je Hrvatsku potrebno ohrabriti da bude ambicioznija pri rješavanju ekonomskih problema i u naporima za uključivanje u šengenski prostor.
- U ovom trenutku, Slovenija pristupanjem Hrvatske postaje istinski potpuno integrisana u EU. Sada smo praktično okruženi sa četiri članice EU, i postaje samo pitanje vremena kada će se jugoistočna granica EU pomaknuti, da bismo mi mogli da prebacimo svoje policajce sa tzv. zelene granice u unutrašnjost zemlje. Srdačno čestitam susjedima iz Hrvatske i radujem se njihovom učešću u Evropskom parlamentu u korist građana obije zemlje, obije ekonomije, šireg regiona, EU i cijele Evrope, zaključio je Kacin.