Svijet

Sahranjen južnoafrički borac protiv aparthejda

Južna Afrika se oprostila od Dezmonda Tutua

U Anglikanskoj katedrali u Kejptaunu juče je održano opijelo i sahrana južnoafričkom borcu protiv aparthejda, nadbiskupu Dezmondu Tutuu, koji je preminuo prošle nedjelje u 90. godini.

Južna Afrika se oprostila od Dezmonda Tutua Foto: AFP
AgencijeIzvor

Tutu, dobitnik Nobelove nagrade za mir, koji je pomogao okončanju rasističkog režima u Južnoj Africi, insistirao da ne bude velikih troškova i želeo je „najjeftiniji raspoloživi kovčeg".

U oproštajnom govoru, predsjednik Siril Ramafosa opisao je Tutua kao duhovnog oca južnoafričke nove nacije.

Ramafosa je opisao nadbiskupa kao „krstaša u borbi za slobodu, za pravdu, za jednakost i mir, ne samo u Južnoj Africi već i širom svijeta", prenosi BBC.

“Ako želimo da globalnu ikonu shvatimo kao nekoga visokog moralnog stasa, izuzetnih kvaliteta i u službi čovječanstvu, nema sumnje da se to odnosi na čovjeka koga danas sahranjujemo”, rekao je on.

Među okupljenima u Katedrali svetog Đorđa na opelu su bili porodica, prijatelji, sveštenstvo i političari, a broj prisutnih bio je ograničen zbog korona virusa.

Sahrana je imala poseban status, obično određen za predsjednike i veoma važne ličnosti.

Tutu je tražio da jedino cvijeće u katedrali bude „buket karanfila od njegove porodice".

Ranije je otkriveno da će Tutu biti akvamiran, što je proces u kojem se koristi voda i smatra se ekološki prihvatljivom alternativom kremaciji.

Cijela protekla nedelja bila je obilježena ceremonijama posvećenim Dezmondu Tutuu, u zemlji i van nje.

Njegov pepeo će biti položen iza propovijedaonice katedrale Svetog Džordža u Kejptaunu, gdje je služio kao nadbiskup 35 godina.

Tutu je bio jedna od pokretačkih snaga pokreta za okončanje politike rasne segregacije i diskriminacije koju je sprovodila vlada bijele manjine protiv crne većine u Južnoj Africi od 1948. do 1991. godine.

Tutu je koristio svoj visoki profil da progovori protiv ugnjetavanja crnaca u svojoj zemlji, uvek govoreći da su njegovi motivi vjerski, a ne politički.

Nakon što je Nelson Mendela 1994. postao prvi crni predsjednik Južne Afrike, Tutua je imenovao u Komisiju za istinu i pomirenje osnovanu da istražuje zločine koje su počinili i bijelci i crnci tokom ere aparthejda.

Tutu je 1984. godine dobio Nobelovu nagradu za mir, zbog njegove uloge u borbi za ukidanje sistema aparthejda.


Portal Analitika