„Rusesabađina je kriv kao pripadnik terorističke grupe i za saučesništvo u terorističkim aktivnostima“, rekla je sudija Beatris Mukamurenzi.
„Njegov postupak terorizma izvazvao je smrt“, rekla je proglasivši ga krivim jer je bio dio terorističke grupacije – MRCD-FLN.
Sud je utvrdio da je Rusesabađina osigurao finansijsku i logističku podršku oružanom krilu opozicionog pokreta kojem je bio suosnivač.
To oružano krilo, Nacionalni front za oslobođenje (FLN), odgovoran je za smrtonosne napade u Ruandi 2018. i 2019, rekao je sud.
Tužilaštvo je tražilo doživotni zatvor po devet tačaka optužnice, uključujući terorizam, podmetanje požara, uzimanje talaca i formiranje oružane pobunjeničke grupe kojom je upravljao iz inostranstva, ali sud je odlučio da „smanji kaznu na 25 godina“ jer je Rusesabađina „priznao neke zločine i zatražio oprost“ i jer mu je to prva presuda, rekla je sudija.
Rusesabađina (67) poriče sve optuže i bojkotovao je suđenje od marta.
Njegova usvojena ćerka Karin Kanimba osudila je presudu, za koju kaže da je „donio“ predsjednik Pol Kagame, kog optužuje da stoji iza otmice njenog oca i njegovog dovođenja u Kigali.
Slučaj je pomno praćen otkako je Rusesabađina uhapšen prošle godine po dolasku iz Dubaija.
Rusesabađina je prikazan kao junak u filmu „Hotel Ruanda“ iz 2004. godine, u kom je njegov lik tumačio Don Čidl.
Nakon toga je Rusesabađina, koji se odselio u Sjedinjene Države, postao istaknuti kritičar predsjednika Kagamea.
Rusesabađina poriče bilo kakvu umiješanost u napade koje je grupa počinila kada je ubijeno devet osoba, a njegove pristalice suđenje nazivaju lažnim i dokazom Kagameovog nemilosrdnog postupanja prema političkim protivnicima.
Rusesabađina je postao svjetski slavan nakon filma, u kom je prikazan kako rizikuje život da skloni stotine ljudi kao upravnik luksuznog hotela u glavnom gradu Ruande Kigaliju u vrijeme stodnevnog genocida, kada su etnički ekstremisti plemena Hutu ubili više od 800.000 ljudi, uglavnom izmanjine Tutsija.
Čidl je za tu ulogu bio nominovan za Oskara, a Rusesabađina je iskoristio novostečenu slavu kako bi istakao ono što je opisao kao kršenje prava koje je počinila Kagameova vlada.
Suđenje Rusesabađini počelo je u februaru, šest mjeseci pošto je letom iz Dubaija stigao u Kigali. Njegove pristalice tvrde da je otet, a Vlada Ruande je nagovijestila da se na prevaru ukrcao u privatni avion.
Organizacija Hjuman Rajts Voč tada je saopštila da njegovo hapšenje predstavlja prisilni nestanak, što je nazvano ozbiljnim kršenjem međunarodnog prava.
Sjedinjene Države, koje su mu 2005. godine dodijelile Predsjedničku medalju slobode, Evropski parlament i Belgija izrazili su zabrinutost zbog okolnosti hapšenja i pravičnosti suđenja.