Jovanović, koji je i autor snimka objavljenog nakon što je premijer Zdravko Krivokapić ustvrdio da “grupa pokušava da upadne u Cetinjski manastir”, naglašava kako to nije tačno. On dodaje da je napadnuta jedino bila gospođa Huter, koju su pojedini sveštenici gurali, vrijeđali i kleli.
Naš sagovornik ističe da je sve počelo sasvim urednim, gotovo ljubaznim prijemom u manastiru.
“Gospođa Hajdana Huter otišla je u Cetinjski manastir kako bi im predala dva papira, zahtjeva, a ja sam bio jedini u njenom društvu. Primljeni smo u porti, sasvim uredno i ljubazno, a iza nas je zatvorena kapija. U momentu kada smo došli, zahtijevali su od nas da ugasimo telefone, a među njima je bilo i jedno krupnije civilno lice. Potom smo upućeni ka mjestu gdje je gospođa Huter trebalo da preda papire”, kaže Jovanović.
Čuvši za namjeru gospođe Huter da preda zahtjeve koji se tiču izvođenja radova u manastiru, jedan je mlađi sveštenik burno reagovao.
“Kada je čuo zbog čega je ona u manastiru, uzeo je papire, pocijepao ih, pritom najprizemnije vrijeđajući moju sugrađanku”, navodi on.
Pošto su, poštujući molbu sveštenih lica, ugasili telefone, dvoje građanskih aktivista sa Cetinja naišli su na brojne neprijatnosti.
“Tada je i počela hajka, najviše na gospođu Huter. Po mojoj procjeni, bilo je tu petnaestak sveštenih lica, među kojima je najžustriji bio onaj koji je i pocijepao papire. On je gurao gospođu Huter, vikao “marš, izlazite napolje, šta ćete vi ovdje” – ističe Jovanović.
Situacija je nakon toga smirena, pošto su se u sve uključili organi reda.
“Utoliko se pojavila policija, tenzije su splasnule, ali smo mi i dalje bili izloženi verbalnim napadima, sve dok nijesmo izašli iz manastira. Ispred ulaza u manastir, jedan od sveštenika prišao je gospođi Huter, opet počeo da je vrijeđa, da je kune, a zatim ga je policija udaljila od nas – zaključuje Jovanović.
Na fotografijama i video snimku vide se u kontejneru odložene kutije od porcelanskih pločica, dimenzija 40x90 cm, koje su očito namijenjene za potrebe nastavka radova na toaletima u Cetinjskom manastiru, iako su protekle sedmice intervencije na ovom kulturnom dobru obustavljene po nalogu Inspekcije za kulturna dobra, Uprave za inspekcijske poslove.
"Dok mi raspravljamo na Cetinju je jedna grupa ponovo krenula da upadne u Cetinjski manastir. Ta grupa je bila mala i nije završila svoj posao. Ovo što se dešava u kontinuitetu se dešava u određenom vremenskom periodu koji daje pretpostavku da se radi o organizovanom pristupu", kazao je Krivokapić tokom premijerskog sata.
Oni su istakli da su u manastiru bili kako bi predali zahtjev sveštenstvu Cetinjskog manastira, u vezi sa radovima koje izvode u tom objektu.