-Javnost, a time i politika, u obje zemlje je vrlo osjetljiva na to pitanje. Uz to se i dometi tih tužbi možda precijenjeni u odnosu na ono za što se smatra da se njima može postići, rekao je on u intervjuu beogradskom nedjeljniku NIN.
Upitan da li će zbog neriješenog pitanja granice između dviju zemalja na Dunavu Hrvatska možda kočiti Srbiju na putu ka Evropskoj uniji, Josipović je kazao da se tako nešto neće dogoditi.
Hrvatski sabor je čak donio posebnu deklaraciju u kojoj piše da Hrvatska kao skora članica EU neće zloupotrebljavati taj status da bi riješila neke bilateralne probleme i sporove sa susjednim zemljama, rekao je hrvatski predsjednik.
Prema njegovim riječima, to pitanje u Hrvatskoj nema velike dnevno-političke konotacije.
"S druge strane, ako svako ostane ukopan u svoju poziciju, teško ćemo se dogovoriti", napomenuo je on.
Govoreći o opštem stanju odnosa između Hrvatske i Srbije, Josipović je kazao da su oni otvoreniji i vidljivo bolji no što su to bili do prije nekoliko godina, ali da postoji puno otvorenih pitanja.
-To su ozbiljni problemi, ali s onim što smo dosad učinili u međusobnim odnosima, stvorili smo dobru podlogu da se o tim problemima vrlo otvoreno razgovara, pa da se, napokon, jedan po jedan, počnu i rješavati, rekao je on.
Josipović je ukazao da postoji jedan "bučan" dio političke scene i u Hrvatskoj i u Srbiji koji bi podigao kineski zid između dviju zemalja, ali da glasači nisu odabrali takvu politiku, niti ona ima političku težinu.
-Kad pogledate novine, pa čitate izjave, mogli biste pomisliti da ogroman broj ljudi ne podržava politiku otopljavanja odnosa, rješavanja problema i dobrih međususjedskih odnosa. Ali, kad malo bolje analizirate podršku kakvu u Hrvatskoj imaju nositelji pojedinih politika, onda vidite nešto sasvim drugo, konstatirao je hrvatski predsjednik.
Foto: sofiaecho.com