Društvo

"Pravosudna mreža treba da bude organizovana tako da omogući efikasan rad sudova, uz racionalno trošenje finansijskih sredstava i upravljanje ljudskim resursima"

Još vagaju o gašenju malih sudova

Prošlo je više od deceniju od kako je počela reforma crnogorskog pravosuđa i od kako se u izvještajima Evropske komisije u kontinuitetu ukazuje na nužnost ispunjavanja privremenog mjerila koje se odnosi na racionalizaciju sudske mreže, a Ministarstvo pravde još uvijek o tome nema konačan stav. Upitani da li će u narednom periodu doći do ukidanja malih sudova i na koji način će se sprovesti reorganizacija sudske mreže, iz ministarstva ističu da je taj plan još uvijek u formi predloga i da još nema konačne odluke o ukidanju bilo kog suda.

Još vagaju o gašenju malih sudova Foto: Dan/Radoje Živković
DanIzvor

Kako su iz tog resora naveli u odgovorima na pitanja "Dana", pravosudna mreža treba da bude organizovana tako da omogući efikasan rad sudova, uz racionalno trošenje finansijskih sredstava i upravljanje ljudskim resursima, i prvenstveno da omogući adekvatan pristup pravdi svim građanima, što ujedno predstavlja jedan od temelja vladavine prava.

– Kao što je 2013. godine utvrđeno pregovaračkim okvirom za poglavlje 23 – o vladavini prava, od Crne Gore se traži da pređe u sledeću fazu pregovora o pristupanju EU, odnosno da ispuni specifično privremeno mjerilo koje se odnosi na racionalizaciju mreže pravosudnih organa. Ovo specifično privremeno mjerilo formulisano je na sledeći način: Crna Gora nastavlja sa sprovođenjem racionalizacije mreže pravosudnih organa; Crna Gora završava novu analizu potreba kojom se uspostavlja osnov za donošenje narednih koraka racionalizacije koji treba da dovedu do gašenja svih neodrživih malih sudova – podsjetili su iz ministarstva.

Ministar pravde je nakon revizije formirao Radni tim za izradu Plana racionalizacije pravosudne mreže, koji, pored predstavnika Ministarstva pravde, čine i predstavnici Vrhovnog suda Crne Gore, Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore, Sudskog savjeta i Tužilačkog savjeta.

Taj tim je, na osnovu preporuka iz analize koje su bazirane na statističkim podacima o stanju i efikasnosti rada sudova, kao i na osnovu preporuka, komentara i sugestija dostavljenih od strane tih institucija, sačinio predlog Plana racionalizacije pravosudne mreže, koji je dostavljen Vrhovnom sudu, koji je sproveo interne konsultacije unutar sudstva.

– Prikupljeni predlozi, sugestije i komentari predsjednika sudova i zaposlenih u sudstvu, kao i komentari lokalnih samouprava, dostavljeni su Ministarstvu pravde i razmatraju se na sastancima Radnog tima, a konačna odluka o ukidanju bilo kog suda još uvijek nije donijeta – saopštili su iz Ministarstva pravde.

Racionalizacija mreže sudova, kako su pojasnili iz tog resora, predstavlja cilj reforme pravosuđa koja se zasniva na pretpostavkama da postoji prevelik broj sudova u odnosu na veličinu zemlje i broj njenih stanovnika, da postojeća mreža sudova nije finansijski isplativa i da zahtijeva značajna strukturna ulaganja. Prema izvještajima Evropske komisije za efikasnost pravosuđa (CEPEJ), u odnosu na evropski prosjek, Crna Gora je i dalje visoko iznad uporedno prihvaćenih standarda za određivanje mreže sudova.

Portal Analitika