Politika

Jočić tražila od Administrativnog odbora primanja do penzionisanja, pa zasnovala radni odnos

Bivši javni funkcioner DF-a stekla je uslov za penziju 6. novembra, a već 7. aktiviran joj je radni odnos u kompaniji M:tel

Jočić tražila od Administrativnog odbora primanja do penzionisanja, pa zasnovala radni odnos Foto: Foto: Screenshot
DanIzvor

Administrativni odbor na 20. sjednici, održanoj 23. septembra, donio je rješenja, u skladu sa članom 36 stav 4 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru za korisnike prava na naknadu po prestanku funkcije, odlučujući po njihovim zahtjevima, o produženju prava na naknadu po prestanku funkcije za poslanike koji do 23. septembra 2022. godine stiču pravo na penziju, i to: Džavidu Šaboviću, dr Ljiljani Đurašković i Marini Jočić.

Kako saznaje Portal Dan, Marina Jočić je 6. novembra stekla pravo na penziju, zbog čega je i tražila da joj Odbor omogući primanje naknada, ali se nije javila Fondu PIO kako bi ostvarila svoje pravo na penziju.

Kako navodi Dan, 7. novembra, odnosno dan nakon ispunjenja uslova za penziju, Fondu PIO je stigao dopis iz kompanije M:tel koji je prijavio Jočić kao svog zaposlenog. Jočić je prije obavljanja poslaničke funkcije radila u toj kompaniji, gdje je očigledno bila zamrznula svoj radni odnos.

Postavlja se pitanje da li u postupanju Jočićeve ima elemenata korupcije, jer je od Administrativnog odbora tražila pravo na primanje nadoknade do sticanja uslova za penziju, što ona nije učinila, već ponovo zasnovala radni odnos.

Zakon propisuje da lice može da ostvari pravo na penziju sa 64 godine za ženu i 67 godina za muškarca ili sa navršenih 40 godina radnog staža. Gospođa Jočić zakonski ima pravo da radi do 67 godine života, ali je upitno da li je imala pravo na nadoknadu jer je unaprijed znala da neće u penziju iako je po tom osnovu tražila primanja.

Iz Uprave prihoda i carina Dan navodi da nijesu mogli da dođu do informacije da li je bivša poslanica u M:telu zasnovala radni odnos ili da li se radi o Ugovoru o povremenim i privremenim poslovima, pravdajući se poreskom tajnom, što ne bi smjelo da se uzima u obzir kada je u pitanju javni funkcioner.

Kako saznaje Portal Dan, Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) pokrenula je izviđaj protiv funkcionera Demokratskog fronta Marine Jočić kako bi utvrdili dali u njenom postupanju ima elemenata korupcije.

odluka

ASK je već vodio postupkeprotiv Jočićeve u kojima su donijeta rješenja da je bivša javna funkcionerka prekršila član 23 stav 2 Zakona o sprečavanju korupcije jer u Izvještaju o prihodu i imovini za 2020. godinu nije dostavila tačne i potpune podatke, jer nije prijavila akcije u preduzeću "Gorica" u stečaju.

Ask je, takođe, u još jednom sporu utvrdio kršenje od strane javne funkcionerke DF-a, kada je kao poslanik dala nepotpune i pogrešne podatke o imovinskom stanju za 2018. godinu.

odluka2

Jočić tada nije prijavila vlasništvo nad hartijama o vrijednosti, odnosno akcije u Crnogorskom elektroprenosnom sistemu ad Podgorica, Elektroprivredi CG ad Nikšić kao ni akcije u Napretku ad Kotor.


Portal Analitika