Sporazum je potpisan u okviru simpozijuma o socijalnoj politici i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, s osvrtom na oboljele od multiple skleroze, i kako je najavljeno, biće operativan do kraja sedmice.
Pomoćnik ministra za drumski i vazušni saobraćaj Mirel Radić Ljubisavljević pojasnila je da će, nakon potpisivanja Memoranduma, oboljeli od multiple skleroze imati jedinstvenu člansku kartu koja će služiti kao indetifikacioni dokument, pri kupovini putne karte za prevoz u vazdušnom, drumskom i željezničkom saobraćaju.
Predsjednik Udruženja Andrijana Nikolić, podsjetila je da je danas Svjetski dan borbe protiv skleroze multipleks.
Prema njenim riječima, u zemljama članicama Evropske unije, ali i u državama okruženja postoje nejednaki uslovi liječenja i pružanja zdravstvene i socijalne zaštite, a prema podacima te NVO u Crnoj Gori ima 285 oboljelih, od čega najveći broj u Podgorici, Nikšiću, Bijelom Polju i Beranama.
-Najviše ugrožena prava oboljelih od multiple skleroze predstavlja porodično nerazumijevanje. Poseban problem predstavlja sve veći broj razvoda osoba oboljelih od ove bolesti, ali treba naglasiti da ona nije stanje već proces - kazala je Nikolić.
Prema njenim riječima, ako osoba usljed napada bolesti ostane nepokretna nekoliko mjeseci, to ne znači da neće ponovo stati na noge.
-Na žalost, bilježimo ravode kod članova evidentiranih u Udruženju, na način da oboljeli ostaje u tom položaju u porodici, a zdravi partner odlazi sa djecom - navela je ona.
Nikolić smatra da je u narednom periodu neophodno izmijeniti podatke – o socijalnom, ekonomskom i obrazovnom statusu, sa Zavodom za zapošljavanje kako bi se stvorila evidencija osoba koje su u mogućnosti da rade puno ili polovinu radnog vremena.
Pomoćnik ministra zdravlja, Mensud Grbović rekao je da ne postoji registar oboljelih te bolesti, ali da se na osnovu procjena Ministarstva smatra da u Crnoj Gori ima između 400 do 500 oboljelih.
Kako je naveo, od tog broja 130 oboljelih koristilo je terapiju imunomodulatorima.
-To je skupa, ali najsavremenija terapija koju mogu dobit oboljeli. Trenutno su 82 osobe korisnici terapije, što predstavlja 30 odsto u domenu uvođenja tog vida liječenja. Taj podatak Crnu Goru čini liderom u regionu u toj oblasti - rekao je Grbović.
On je kazao da su u Ministarstvu posebno zadovoljni jer su uspjeli da obezbijede da uglavnom svi potrebni lijekovi budu na pozitivnoj listi, kao i što je svim oboljelima svake godine omogućen boravak u Igalu 21 dan.
Predstavnik ministarstva rada, Slavica Vučurović podsjetila je da je poslodavcu koji zaposli osobe sa invaliditetom Zakon omogućio bespovratna sredstva u iznosu od 1oo odsto od opravdanih troškova za prilagođava uslova rada, asistente i pomagače tim osobama, kredit po povoljnim uslovima za kupovinu mašina i alata,kao i subvencije zarade po određenim uslovima.