Kultura

Đukanović na promociji monografije Promocija monografije Lekcionar i Pontifikal Kotorske biskupije iz 1166. godine

Jedan od najvećih kulturnih događaja u novijoj istoriji Crne Gore

Promocija monografije Lekcionar i Pontifikal Kotorske biskupije iz 1166. godine jedan je od najvećih kulturnih događaja u novijoj istoriji Crne Gore, kazao je danas ispred crkve Svete Ozane predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.

Đukanović
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopšteno iz kabineta predsjednika, Đukanović je kazao daknjiga, koju je priredilo Hrvatsko nacionalno vijeće i koja je među najstarijima na prostoru Crne Gore, svjedoči da je Kotor još u 12. vijeku bio jedan od kulturnih centara ovog dijela Evrope.

“Imao je sve što i veliki evropski centri: biskupski ordinarijat, sud i sudstvo, knjižare i snažnu kulturnu razmjenu s razvijenim svijetom, i u određenoj mjeri međunarodne odnose. I svih narednih stoljeća imao je izuzetnu ulogu u afirmaciji naroda sa ovih prostora. Sve što je napisano u Pontifikalu 1166, godini kada je kotorski biskup original prvi put uzeo u ruke, svjedoči o čvrstoj povezanosti Kotora s najnaprednijim mišljenjima toga doba”, naveo je predsjednik.

Istakao je da su na stranicama te monografije i misli utemeljivača engleske književnosti i kulture, Beda Benerabilisa i Alkuina, koji su stvarali u periodu od 7. do 9. vijeka, što potvrđuje da je Kotor uvijek išao u korak s vremenom.

“U Lekcionaru i Pontifikalu vjerno su oslikani najvažniji vjerski, kulturni, pravni i politički trendovi toga vremena. Neprocjenjivo bogatstvo i raznovrsnost materijalnih i nematerijalnih tragova prošlosti koji se nalaze na teritoriji današnje Crne Gore, nesumnjivo su odraz uticaja i prožimanja velikih kultura, koje su u Kotoru imale najveće domete i ostvarenja. Ovaj grad je Crnu Goru obogatio i tradicijom multikonfesionalnosti i multietničnosti. Upravo viševjekovno preplitanje različitih uticaja učinilo je naše prostore osobenom multikulturalnom cjelinom, o čemu svjedoče arhitektonski i pisani spomenici, kao što su Katedrala Svetog Tripuna i Pontifikal Kotorske biskupije. U tom mozaiku različitosti, posebno mjesto pripada ovom trajnom ministrantu vjere i duha”, rekao je Đukanović.

Kako je dodao, izdanje Lekcionara i Pontifikala Kotorske biskupije iz 1166. svojim značajem nadilazi i Kotor i Crnu Goru i predstavlja izuzetan doprinos i podsticaj za dalja naučna istraživanja o našoj istoriji i tradiciji.

“To će biti veliki izazov za brojne naučne pregaoce iz raznih oblasti. Gospođa Lenka Blehova Čelebić, čijem interdisciplinarnom znanju, predanosti i posvećenosti možemo zahvaliti za ovo kapitalno djelo koje je trajno obogatilo kulturnu riznicu Crne Gore i upotpunilo evropsko kulturno nasljeđe, visoko je podigla naučne standarde i dala podsticaj za buduće istraživače naše srednjovjekovne prošlosti”, ocijenio je predsjednik.

Pontifikal je, naglasio je, važno svjedočanstvo o našem istorijskom iskustvu, dokaz da savremena koncepcija multikulturne i građanske Crne Gore ima uporište u najboljim primjerima iz našeg bogatog istorijskog nasljeđa.

“Tradicija koju baštinimo, koja ukazuje da smo i u vrijeme nastanka Pontifikala bili dio razvijenog svijeta, potvrđuje i ispravnost strateškog evropskog kursa današnje Crne Gore. Siguran sam da će ovakva grandiozna djela, kao značajan dio naše bogate kulturne baštine, predstavljati dodatu vrijednost i za evropsku kulturnu riznicu”, zaključio je Đukanović.


    Portal Analitika