Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Janjušević: Čeka se formiranje manjinske vlade da bi se govorilo o postizbornim koalicijama u Ulcinju i Beranama

Janjušević: Čeka se formiranje manjinske vlade da bi se govorilo o postizbornim koalicijama u Ulcinju i Beranama

Formiranje lokalne vlasti u Ulcinju i Beranama uslijediće nakon odluke o manjinskoj vladi, ocjenjuje politički analitičar Dragiša Janjušević, navodeći da je tako i obećano prije lokalnih izbora u ove dvije opštine. Kako tvrdi, može doći do preslikavanja manjinske vlade na ulcinjsku lokalnu vlast.

Janjušević: Čeka se formiranje manjinske vlade da bi se govorilo o postizbornim koalicijama u Ulcinju i Beranama Foto: Foto: Portal RTCG
Gradski portalIzvor

Gostujući u emisiji “Pressing” na Gradskoj TV, Janjušević je ukazao na malu izlaznost na izborima u Beranama, ističući da je primjetan pad DPS-a.

“Mislim da se u to biračko tijelo ušetala novoformirana grupacija ‘Berane sad’. Jedan dio je apstinirao, a jedan dio otišao kod Demokrata. Sa druge strane, SNP je sačuvao glasače u tom gradu”, dodaje Janjušević.

S druge strane, u Ulcinju se, kako pojašnjava, postavlja pitanje koja koalicija će formirati vlast. Smatra da je moguće da će koalicija koju predvodi GP URA i koja je osvojila 14 mandata pokušati da formira vlast sa DUA-om i FORCA-om.

“URA i koalicija oko nje pokušaće da formiraju koaliciju sa partijom Zenke ili Nimanbegua”, navodi Janjušević, dodajući da je isključena opcija da DPS napravi koaliciju sa te dvije stranke.

Uskoro formiranje manjinske vlade

Janjušević podsjeća da je najavljen nastavak pregovora oko formiranja manjinske vlade čim se završe lokalni izbori u Ulcinju i Beranama.

“Izvjesno je da će tu vladu činiti URA, SNP, manjinske partije – potpisnici memoranduma o saradnji, Bošnjačka stranka i FORCA. U toj vladi teško da će se naći Socijaldemokratska partija i Socijaldemokrate”, kaže Janjušević, dodajući da je mandatar vladu već formirao i personalno i programski.

Ukazuje da imamo problem sa blokadom institucija, nesazivanjem sjednice Skupštine i izborom novog predsjednika parlamenta.

“Previše smo ušli u političku krizu. Tehnički mandat vlade predugo traje. Pored globalne ekonomske krize i divljanja cijena, imamo paralizu Skupštine i Vlade. Najbitnije je izaći sa predlogom manjinske vlade, njenim sastavom, programom i potpisom poslanika koji je podržavaju. Kada to dođe ispred predsjedavajućeg Skupštine, na njemu je da se izjasni kada će ta sjednica biti zakazana”, navodi Janjušević.

Vakuum u funkcionisanju institucija

Sjednice Vlade u tehničkom mandatu su, kako podsjeća, odlagane kako zbog geopolitičke situacije, tako i zbog izbora u Beranama.

“Divljanje cijena energenata i globalni talas zakašnjele inflacije – sve to usložnjava našu društvenu i političku krizu. Politički interesi i nefunkcionalnost izvršne vlasti kod nas su prisutni otkad postoji parlamentarna demokratija, samo su sada izraženiji jer je kriza složenija”, ocjenjuje Janjušević.

Politička, socijalna i ekonomska kriza

On ukazuje da je, pored političke i ekonomske, na snazi i socijalna kriza.

“Život građana je izuzetno ugrožen. Zakašnjelu inflaciju dodatno pojačava ukrajinska kriza i čini je neizvjesnijom i nesagledivom. Na nama je da se kao mala zajednica pripremimo za tu krizu”, navodi Janjušević.

Koliko će politička kriza trajati, zavisiće, kako kaže, od toka rata u Ukrajini.

“Vjerujem da će rat uskoro prestati i da se neće širiti”, poručio je Janjušević.

Portal Analitika