"Presudu ECHR-a proučavamo i kad donesemo pravnu procjenu biće jasno hoće li Slovenija uložiti žalbu, odnosno na koji će način to učiniti", rekao je Janša u Mariboru, prilikom posjete poplavljenim krajevima uz rijeku Dravu.
Izrazio je uvjerenje da će se presuda, kojom je Slovenija proglašena odgovornom za isplatu deviznih ušteda dvoje štediša iz BiH, promijeniti u žalbenom postupku koji bi, prema njegovu mišljenju, mogao biti presedan i za ostale slične slučajeve.
"Nije moguće od nekoga zahtijevati da vrati nešto što nije dobio", rekao je Janša.
Presuda koju je sud u Strasburu objavio juče postaće pravosnažnom ako se na nju u iduća tri mjeseca ne žali ni jedna strana.
Žalbu Slovenije juče je najavio slovenski ministar vanjskih poslova
Karl Erjavec, kazavši da se ta presuda ne odnosi na pregovore o štednji u Ljubljanskoj banci Zagreb, koja je već prenesena u hrvatski javni dug, o čemu kompromisni predlog traže stručnjaci za to pitanje dviju država
Zdravko Rogići
France Arhar.
Sudija ECHR-a iz Slovenije
Boštjan M. Zupančič, koji je glasao protiv presude, u svom je odvojenom mišljenju uz presudu kazao da ona može poslati pogrešan signal Hrvatskoj koja sa Slovenijom pregovara o problemu štediša Ljubljanske banke Zagreb.
Osim toga, izrazio je protivljenje logici presude koja ne uzima u obzir teritorijalno načelo pri preuzimanju obaveza pri sukcesiji država.
O utemeljenosti slovenske žalbe na presudu prvo bi odlučivalo vijeće od pet sudija ECHR-a, a u slučaju da je ocijene utemeljenom, o tome bi predmetu ponovno odlučivalo veliko 17-člansko vijeće ECHR-a.
foto: radiokrka.com