U drugom dijelu sjednice, poslanici su razmatrali predloženi rebalans budžeta za tekuću godinu.
Dok je ministar finansija Novica Vuković kazao kako je u pitanju rebalans tehničke prirode, iz opozicije su tačku iskoristili kako bi kritikovali aktuelnu situaciju.
Milović: Ovako loša sezona imaće teške posljedice po finansije
"Imamo sezonu koja će imati dalekosežne posljedice po finansije, plaže su potpuno nespremne zahvaljujući nakaradnom tenderu Morskog dobra, Crna Gora je kao destinacija ugrožena i sa strane cjenovne politike. Putna infrastruktura je neadekvatna u odnosu na turistički razvoj, država je blokirana iz svih pravaca kojima se do nje može doći", kazao je Nikola Milović (DPS).
U sezonu turističku smo ušli sa porastom PDV-a, najvećim ikad, dodao je on, a sa znatnim smanjenjem broja letova ka Crnoj Gori.
Đoković: Sezona nije propala, to su neutemeljeni napadi
Velimir Đoković (NSD), međutim, smatra kako je punjenje budžeta stabilno.
„Razumijem zašto opozicija napada turizam, to su napadi na ministarku lično. Napadi nijesu utemeljeni i ne oslikavaju realnost. Mi smo u maju slušali da je sezona propala – odgovorno tvrdim da to nije tako. U medijima smo čuli da je u Budvi bilo samo jedan odsto manje nego prošle godine“, dodao je on.
Konatar: Razlog rebalansa je još veći broj fotelja nego prošle godine
O razlozima rebalansa govorio je Miloš Konatar (URA).
„Još veći broj fotelja u najbrojnijoj Vladi na svijetu je razlog ovog rebalansa. Malo je bilo tridesetak ministara i vicepremijera, nego smo odlučili da ih imamo još“, kazao je Konatar.
On je naglasio kako je za najveću brigu deficit u Fondu PIO, koji nikada u istoriji nije bio veći.
Mugoša: Milović i Konatar su nekorektni, sezona je sjajna, ovo je nevjerovatno
Boris Mugoša (SD) ironično je govorio o turističkoj sezoni, navodeći kako želi da sagledava situaciju očima vlasti.
„Sezona je sjajna. Nikad više ljudi, nikad punije plaže, nikad sređenije, nikad bolji putevi, sve je sjajno. Konatar i Milović ne treba da uznemiravaju javnost. Uzmite ružičaste naočare većine i život će biti ljepši. Nijeste korektni – imamo pad broja letova u odnosu na 2019. za šest odsto i to je sjajno. To treba da pohvalimo. Svuda raste vazdušna povezanost, a kod nas pada i to je fenomenalno. Ne budite pesimisti. I minus koji imamo je sjajan - to je fenomenalan model. I vi to ne pohvaljujete? Pa što ne pohvalite većinu. Ima li ijedna zemlja tako fenomenalan podatak da ima mnogo više preduzeća u blokadi? I vi osporavate te rezultate", ironično je on upitao.
Pitao je opoziciju zašto ne pohvali najveću investiciju na primorju - svečano otvaranje vešeraja u jednoj hotelskoj grupi.
"Sjajno se pogoršava kvalitet stranih direktnih investicija i ne znam zašto to ne pohvalite? A zašto ne pohvalite još više ugovora o djelu? Njihov se broj smanjuje, ali se na njih daje više para iz budžeta. Pa to je sjajno. Vi ne podržavate ekonomsku filozofiju većine, kao na aerodromima - da sa više radnika imaju i manje prihoda i slabiju povezanost. Preispitajte se, kolege Milović i Konatar. Ovo je sve jedan procvat ekonomije", dodao je Mugoša.
Laković: Vidjećemo na kraju kakva će biti sezona
Miodrag Laković (PES) kazao je kako Vlada nikad nije rekla da je "nikad bolja sezona".
"Ali vidjećemo kakva je sezona kad se svedu bilansi. Sezonu ne možemo cijeniti u maju, junu ili julu, nego kad se odsvira kraj. Kad su pitanju putevi i povezanost - putevi moraju da se grade i svi trpimo da bi bili bolji. Imamo namjeru da putevi budu prohodni, da budu prohodni, zato smo predložili i zakon - a vi ste na to imali primjedbi. Tačno je da je aerodrom u Tirani napredovao i da to ima implikacije na našu povezanost, ali broj putnika na podgoričkom aerodromu je od 2019. porastao za 38 odsto, a u Tivtu ih je manje za 17 odsto", dodao je on.
Mugoša: Ja sve vjerujem Spajiću, pa kad je on to izrekao neistinu?
Mugoša je na to kazao kako u potpunosti podržava sve što vlast iznosi, a naročito kad premijer Milojko Spajić kaže da se nikad nije bolje živjelo.
"I ja nemam razloga da mu ne vjerujem. Za mene je to svetinja. On nikad nije rekao neistinu i kad on to kaže - to je to. Najbolje se živi, rekao je premijer i ko ima pravo da ga kritikuje i da na taj način uznemirava javnost", naglasio je on.
Razmatrane i izmjene Zakona o obrazovanju
Pred poslanicima su bile izmjene Zakona o obrazovanju, a na samom početku, ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović poručila je kako se tim aktom prvi put zabranjuje svaki obilik nasilja u školama - od strane učenika, roditelja ili drugih lica.
Ona je rekla kako zakonom neće biti prostora da ustanove zataškavaju nasilje, te da je njegovim odredbama utvrđena i obaveza za pokretanje prekršajnog ili krivičnog postupka.
"Ovim ćemo dodatno doprinijeti obezbeđivanje uslova za zaštitu od svih oblika nasilja i zlostavljanja u ustanovama", naglasila je ona, dodavši kako će, u slučaju osnovane sumnje, nastavnici privremeno biti udaljavani sa nastave.
Zvrko: Preplavljeni smo Megatrend diplomama, zato moramo uvesti dodatno bodovanje
Elvir Zvrko (DPS) ocijenio je kako među predloženim izmjenama ima kvalitetnih rješenja, te da mu je posebno bitno to što je ozbiljno tretirano pitanje nasilja u školama.
"Imamo intenciju da se radi na podizanju kvaliteta nastavnog kadra i to pozdravljamo. Vidim i da se bliže definišu kriterijumi koji će se koristiti pri ocjenjivanju prijavljenih kandidata. Ali, uvremenu kada smo preplavljeni Mega-gigatrend diplomama iz regije, moramo voditi računa o rangiranju univerziteta. Mislim da treba u sistemima bodovanja rangirati i univerzitete sa kojih dolaze kandidati", istakao je on, dodajući da će amandmanski reagovati.
Bojanić Lalović: Nastavnici zbog revanšizma direktora dobijaju sporove, a onda ministarstvo plaća kazne
Zoja Bojanić Lalović (DPS) kazala je da u školama ima revanšizma po dubini.
"Tokom 2020. smo imali smjene direktora, što je državu koštalo oko pola miliona. Ali imate li podatke koliko je svaku obrazovnu ustanovu koštala smjena nastavnika, odnosno revanšizam novih direktora prema određenom broju nastavnika? Oni su nakon toga pravdu potražili pred sudom, dobili su, a po zakonu te sudske troškove snosi obrazovno-vaspitna ustanova. Znam da me nećete demantovati - onda Vas direktori zovu u pomoć da nadoknadite štetu, a Vi, svjesni da nemaju sredstava, plaćate kazne", rekla je ona.
Jakšić Stojanović: U tim situacijama uglavnom mi pokrivamo troškove
Jakšić Stojanović je kazala kako se škole u tim situacijama obraćaju ministarstvu.
"Uglavnom mi pokrivamo te troškove, koji su veliki, a računamo na to da škole mogu koristiti novac na bolji način nego da plaćaju sudske presude", dodala je ona.
Vučelić: Jako bitno što se nasilje prepoznaje zakonom
Kod izmjena zakona je jako bitno to što je nasilje u školama prepoznato i što postoji obaveza da bude prepoznato, kazala je Maja Vučelić (CIVIS).
"Ako direktor ne reaguje - odgovaraće. Isto se dešava i ako učesnici prećute. Prvi put u zakonu imamo i to što ćenastavnik, suočen sa prijavom za seksualno uznemiravanje djeteta ili koleginice, biti privremeno udaljen iz učionice", navela je ona, govoreći o ključnim izmjenama zakona.
Vuković Kuč: Šta uopšte radi Aleksić u Vladi, to je neviđeni nerad
Aleksandra Vuković Kuč (DPS) najavila je kako će poslanički klub te stranke tražiti kontrolno saslušanje vicepremijera Budimira Aleksića.
"I to zbog neviđenog nerada, opstrukcije i destrukcije. Mi nijesmo nigdje mogli naći šta je taj čovjek sve ovo vrijeme radio u Vladi", dodala je ona.
Jakšić Stojanović: Promjene imena tražili iz Berana, Tuzi, Podgorice i Budve, po Sofiji Klikovac nazvaćemo novi vrtić u glavnom gradu
Na pitanje te poslanice da li je upoznata sa inicijativom da jedna škola dobije naziv "13. jul", Jakšić Stojanović kazala je da postojećim obrazovnim ustanovama koje imaju naziv - on neće biti mijenjan.
"Konkretno do sad smo imali po jedan takav zahtjev iz Berana, iz Tuzi, iz Podgorice i Budve. To nije samo naša, već i nadležnost lokalnih skupština. Ali ako krenemo u tu problematiku, u izmjene naziva, otvorili bismo novu Pandorinu kutiju. Što se tiče novih ustanova - tu stojimo na raspolaganju da podržimo dobre inicijative", dodala je ona.
Istakla je kako je njihov prijedlog da novi vrtić u Podgorici dobije naziv po Sofiji Klikovac.
Riječ je o nekadašnjoj direktorici titogradskih vrtića, tokom čijeg su rukovođenja u glavnom gradu izgrađena brojna obdaništa, uključujući i prve jaslice.
"Ona je zadužila naše obrazovanje, udarila je temelje predškolskom obrazovanju u Crnoj Gori", istakla je Jakšić Stojanović.
Strujić Harbić: Program je preobiman i zastario
Program rada u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju je zastario, smatra Kenana Strujić Harbić (BS).
"Preobiman je, previše je stvari koje djeca ne treba da znaju u tom uzrastu. Ima viška informacija. Djeca od prvog do petog razreda su naročito preopterećena. Ovoj priči se nije prišlo sistemski, da se pokaže da li je praksa od devet razreda dala rezultata", istakla je ona.
Ukazala je i na manjak defektologa, logopeda i psihologa.
"Sve više maloljetnika korisnici su kockarnica, ali i psihoaktivnih supstanci. To govori da smo zakazali kao društvo", konstatovala je Strujić Harbić, ukazujući i na veliki problem nasilja na društvenim mrežama, koje se odnosi na osnovce i srednjoškolce.
Marković: Ovim zakonom online nastava postaje dio zakonski uređenog sistema
Branka Marković (PES) kazala je kako novi zakon omogućava primjenu digitalnih udžbenika, te da oprema za online nastavu od strane škola bude ustupljena učenicima kojima je potrebna.
"Online nastava više neće biti vaninstitucionalna improvizacija, već dio zakonski uređenog sistema obrazovanja", istakla je ona.
Uskoro opširnije.
Sjednicu možete pratiti u nastavku.