Jedino u Šavniku nema hitne medicinske pomoći, iako je zakonom obavezna. Nema ljekara specijalista, a nema ni pedijatra, zbog čega je demografska situacija alarmantna. Porazna je vijest da se od septembra nijedno dijete neće upisati u prvi razred, rekao na Televiziji E predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić.
Tokom prethodne godine u Šavniku je bio 71 osnovac, što je 50 đaka manje u odnosu na situaciju od prije 10 godina, kada ih je bilo 121, dok u Podgorici nastavu pohađa više od 22.000 djece.
Prema riječima Jakića, alarmantno je stanje u oblasti školstva u šavničkoj opštini.
Kako dodaje, takvo stanje prati i druge sjeverne opštine, pa su pokrenuli pitanje kako zadržati mlade. To se, ističe, ne odnosi samo na tu opštinu, već je od velike važnosti za čitav sjever Crne Gore.
“Ova tema je izvan ovlašćenja lokalne samouprave. Lokalna samouprava je tu da pomogne koliko može u dijelu ove oblasti, a konkretno su sve nadležnosti i ingerencije na Ministarstvu prosvjete. U proteklom periodu smo se zaista trudili da ostvarimo komunikaciju sa Ministarstvom prosvjete i upućivali određeni broj dopisa, sugestija, tražili sastanke, i na te dopise ni do danas nijesmo dobili odgovor, nijesmo uspjeli da dođemo u kontakt sa ministarkom koja vodi ovaj resor, i očekujemo da će kroz pokretanje ovog pitanja otvoriti širi dijalog, jer su sada mnoge stvari jasnije — nešto se mora suštinski mijenjati ukoliko mislimo da se ovaj trend zaustavi i u Šavniku i na sjeveru Crne Gore”, rekao je Jakšić.
Podsjeća da je u školsku infrastrukturu u Crnoj Gori od strane Ministarstva prosvjete uloženo preko 105 miliona eura, ali je infrastrukturno ulaganje u Šavniku, kako naglašava, ravno nuli.
Smatra da su zbog takvog odnosa institucija i rezultati u šavničkim školama porazni, kako u pogledu upisa djece, tako i u pogledu infrastrukture.
“Sistem lokalne uprave je doživio svoj fijasko baš kroz ovu situaciju koju danas imamo u Šavniku. Mislim da je zrelo vrijeme da se razmisli o tom sistemu upravljanja u Crnoj Gori, jer se funkcija predsjednika opštine svela na to da upravlja nekim sitnim infrastrukturnim projektima, a sve ono od čega zavisi razvoj jedne zajednice je centralizovano, odnosno danas je to u Podgorici. To je i školstvo o kojem danas pričamo, i zdravstveni sistem, bezbjednosni sistem i sve ono što čini srž jednog društva je preseljeno, i sa tim upravljaju ljudi koji gotovo nemaju nikakav kontakt sa lokalnom zajednicom, niti prepoznaju njene ključne probleme”, istakao je Jakić.
Kaže da, iako su im za neke ozbiljne promjene i ulaganja vezane ruke, lokalna uprava ne čeka reakciju države, već je u skladu sa svojim mogućnostima preduzela brojne mjere i aktivnosti kako bi se trend usporio.
Dodaje da je sve vrijeme, otkako je na čelu te opštine, pozivao nadležna ministarstva da se uključe u rješavanje problema, do čega, kako kaže, nikada nije došlo.
“Uveli smo gotovo najveće naknade za novorođenu djecu u Crnoj Gori, od 1.000, 1.500 i 2.000 eura, plaćamo kompletne troškove vrtića, dajemo vaučere za kompletnu nabavku učeničkog pribora na početku godine, djeca u Šavniku imaju potpuno besplatno ljetovanje i zimovanje, i plaćene su sve aktivnosti te djece tokom školske godine. U posljednje četiri godine nema nijednog zahtjeva školskih i obrazovnih centara upućenog Opštini Šavnik koji nije u potpunosti realizovan”, naglasio je Jakić.
Ne može se očekivati rađanje djece, ističe Jakić, u gradu u kojem već četiri ili pet godina nema pedijatra, niti drugih ljekara specijalista koji su neophodni građanima. Ti problemi, kako kaže, naročito su izraženi nakon 2020. godine.
“Ne možete očekivati da će tamo ljudi živjeti i opstati ukoliko znate da je sada primarna grana turizam, a da nijesmo imali posjetu ministra turizma, niti je uložen ijedan euro u razvoj turizma u našoj opštini. Ne možete očekivati razvoj sporta ako nijeste imali nijednu posjetu ministra sporta, niti je uložen ijedan euro u te aktivnosti. Ne možete očekivati dobru zdravstvenu zaštitu ako nijeste imali nijednu posjetu ministra zdravlja u našoj opštini otkako sam ja na čelu opštine, a danas po zakonu morate imati hitnu medicinsku pomoć - a nemate je u Šavniku, jedino u Crnoj Gori. A pretendujete na ozbiljan turizam i adrenalinske ponude koje nose određene rizike, dok je prva hitna medicinska pomoć udaljena sat i po vremena od Šavnika”, poručio je Jakić.
Komentarišući još nezavršen izborni proces u toj opštini, Jakić kaže da će sredinom 2027. godine to pitanje konačno biti riješeno, kada po zakonu budu održani svi izbori u jednom danu. Ističe da je nezavršen proces u jednom dijelu poslao lošu sliku investitorima, te podsjeća da se u toj opštini blokiraju putevi i lomi inventar.
Iako se suočavaju sa svim ovim problemima, lokalna uprava u svom domenu priprema, po riječima prvog čovjeka opštine, projekte.
“Imamo plan B ukoliko država ne prepozna probleme i ne reaguje. Već u ponedjeljak u 15 časova imaću pres konferenciju gdje ću predstaviti novi set mjera veoma značajnih za građane Šavnika. Pozivam vas da i taj dio ispratite, jer se radi o mjerama koje će ne kratkoročno i ne jednokratno, već strateški pokušati da daju odgovor na brojna pitanja koja opterećuju Opštinu Šavnik”, zaključio je Jakić.










