Kultura

Izložba „Blago Crne Gore „ u Nacionalnoj biblioteci Marcijana u Veneciji

Izvor

 

Konferencije, na kojima će govori­ti ugledni stručnjaci, animiraće javno mnijenje grada na lagunama za veliku izložbu „Blago Crne Gore - Zavjeti iz Perasta i Boke, svjedočnastvo vjere i umjetnosti" koja će biti organizovana u izlož­benom prostoru čuvene Nacional­ne biblioteke Marciana. Radi se o jednom od najljepših i najznacaj-nih izložbenih prostora ne samo u Veneciji, već u Italiji i svijetu. Jez­gro ove čuvene biblioteke pred­stavlja dragocjena zbirka rukopisa na grčkom i latinskom jeziku koje je u XV vijeku čuveni kardinal Besarion poklonio Mletačkoj Republici. On je bio Vizantinac koji je imao značajnu ulogu na Saboru u Firenci na kome je 1439. godine došlo do ujedinjenja Istoč­ne i Zapadne crkve, Ta unija je bila na. snazi sve do osvajanja Carigrada od strane Turaka 1453. Besarion je poslije Sabora u Firen­ci   ostao   u   Italiji,   dobio od Pape titulu kardinala I zbrinjavao brojne izbjeglice poslije Turskog  osvajanja Carigrada.

 

Budući da je bio izuzetno kulturan čovjek, pravi renesansni erudita i pristali­ca platonističke filozofije, donio je sa sobom veliki broj dragocjenih knjiga i rukopisa uglavnom na grčkom jeziku i poklonio ih Mle­tačkoj Republici. Republika je zatim tu ostavštinu brižno čuvala i osnovala javnu bilioteku, koja je dobila naziv Marciana (odnosno Markova, po Svetom Marku zaštit­niku Venecije). U XVI vijeku, nasuprot Duždeve paiate i Crkve Svetoga Marka, a pored visokog zvonika koji dominira Venecijom, Republika je sagradila posebnu monumentalnu zgradu, remek djelo čuvenog arhitekte i kipara Jakopa Sansovina, u kojoj je smještena biblioteka.

 

Prostor u kome će biti održana izložba nosi naziv Sansovinova čitaonica. Radi se o raskošnom prostoru koji su dekorisali najbolji venecijanski umjetnici XVI i XVII vijeka i u kome se održavaju reprezentativne izložbe. Izložba će biti otvorena od 7. decembra do 6. januara 2011. Na njoj će biti izloženo skoro hiljadu eksponata, srebrnih zavjetnih pločica iz sve­tišta Gospe od Škrpjela i drugih crkava iz Boke, nakit i medalje koji se, takođe, nalaze u ovim crk­vama, kao i dokumeti, slike i stare geografske karte iz Muzeja grada Perasta, Pomorskog muzeja Crne Gore, Istorijskog arhiva u Kotoru i Arhiva iz Venecije. Radi se o naj­većoj izložbi koju je Crna Gora do sada organizovala u Evropi, a naj­veći broj eksponata će biti izložen prvi put. Drugi katalog je posvećen srebr­nim zavjetnim pločicama iz Pera­sta i ostalih mjesta u Boki, a treći nakit i medalje. Svaki od ovih kataloga sadrži ne samo fotogra­fije eksponata sa njihovim opisom, već i stručne tekstove i dokumente koji analiziraju i svjedoče njihovu umjetničku i istorijsku vrijednost, te duhovne i kulturne uslove u kojima su nastali.

Pored toga, štampani su pro­spekti izložbe, plakati i programi za ciklus konferencija. Izložba i prateće manifestacije su plod dvo­godišnjeg rada koji je koordinirala Ambasada, a u koji su uključene brojne crnogorske ,vatikanske i italijanske institucije.

Portal Analitika