Politika

Izborni zakon ključni zadatak

Izvor

Rambold je govorio na okruglom stolu gdje je predstvljena studija Održivi institucionalni mehanizmi za poboljšanje predstavljenosti manjina u crnogorskom parlamentu, koju je pripremio Centar za monitoring.

»Uspostavljanje izbornog zakonodavstva koji je u skladu sa evropskim standardima a i sa crnogorskim Ustavom predstavlja ključni zadatak za ovu zemlju«, rekao je Rambold.

On je naveo da ne iznenađuje činjenica da reforma izbornog zakonodavstva predstavlja dio ključnih sedam prioriteta koje je Evropska komisija predložila Crnoj Gori.

Komisija, kako je kazao, očekuje da će se preporuke VK i OEBS-ovog ODIHR-a biti uzete u obzir. »Ključna pitanja i razlozi za zabrinutost tiču se politizacije rada izborne administracije i sprovođenja izbora, obrada prigovora koji se jave u toku izbornog procesa, finansiranja političkih partija, izbornih kampanja, i brisanja jasnih granica između države i partijskih struktura«, rekao je Rambold.

Prema njegovim riječima, na političkim partijama zastupljenim u parlamentu je da ostvare te prioritete.

Rambold je rekao da je Crna Gora primjer u regionu kako se mogu dobro održavati odnosi između različitih kultura i manjina. "Nadam se da će u ovoj prilici parlament uspjeti da ostvari visok nivo konsenzusa među političkim strankama i da će još jednom biti u prilici da pokaže regionu kako se mogu održavati višekulturni odnosi međusobnim poštovanjem i razumijevanjem«, rekao je Rambold.

Ejlin Roberts iz Misije OEBS-a u Crnoj Gori kazao je da usaglašavanje izbornih zakona sa Ustavom treba da se uradi bez oklijevanja i daljeg odlaganja. »OEBS razumije da postoje određena osjetljiva pitanja vezana za ovaj zakon, a jedno od njih je zastupljenost manjina. Međutim, sadašnji nacrt izmjena i dopuna ovog zakona bavi se ovim pitanjem na način koji je u skladu sa međunarodnim standardima«, rekao je on.

Prema njegovim riječima, VK i ODIHR su objavili zajedničko mišljenje koje je pozitivno, uključujući predlog za zastupljenost manjina. »Nacrt prevazilazi potrebe za usaglašavanjem zakona sa Ustavom. To ne znači da je to jedini način na koji se to pitanje može riješiti i možda će biti potrebni kompromisi, ali međunarodna zajednica ne može da obezbijedi i pruži vam kompromis, to morate sami«, poručio je Roberts.

Portal Analitika