Ruski dron Shahed srušio se u Letoniji 7. septembra, potvrdilo je letonsko Ministarstvo odbrane 9. septembra. Ovo je prvi potvrđeni slučaj pada ruskog drona na tlo Letonije.
General-pukovnik Leonids Kalnins, glavnokomandujući Oružanih snaga Letonije, rekao je 9. septembra da je dron išao prema meti u Ukrajini prije nego što je ušao u Letoniju preko Bjelorusije.
Dron se na kraju srušio u župi Gaigalava u okrugu Rezekne, 85 kilometara sjeverozapadno od bjeloruske granice, rekao je Kalnins.
Vijest iz Letonije dolazi kao još jedan slučaj ruskih dronova koji su narušili vazdušni prostor zemalja NATO-a tokom masovnih zračnih napada na Ukrajinu, a Rumunija je također prijavila da je ruski dron ušao na njenu teritoriju 8. septembra.
Ruski dronovi su se ranije srušili u Rumuniji i njenom susjedu Moldaviji koja nije članica NATO-a. Druge bespilotne letilice i projektili takođe su u nekoliko navrata narušili vazdušni prostor Poljske.
Služba bezbjednosti Ukrajine uhapsila je u Kijevu agenta ruske vojne obavještajne službe koji je pom pomagao ruskim snagama u izvođenju raketnih i bespilotnih napada na grad, saopštila je ukrajinska Služba bezbjednosti.
Ispostavilo se da je uhapšeni stanovnik Harkova, a da bi ga regrutovala, ruska specijalna služba je koristila jedan od Telegram kanala gdje je tražio “lak način da zaradi novac”, prenosi Ukrinform.
Utvrđeno je da su prioritetne mete napada bile termoelektrane, dalekovodi i elektroenergetska oprema na željezničkim čvorovima, navodi ukrajinski medij.
Po nalogu ruske obavještajne službe, agent je stigao u Kijev, gdje je iznajmio stan u višespratnici sa pogledom na lokalnu termoelektranu. U privremeni smještaj postavio je video kameru sa programom za daljinski pristup, što je omogućilo napadačima da prate energetski objekat u realnom vremenu.
Po istim uputstvima, opremio je “osmatračnicu” u drugom iznajmljenom stanu u blizini Kijeva.
Uređaje za video snimanje – takozvane video-zamke, agent je postavio za praćenje napada na dalekovodima.
Na taj način je planirao da snimi posljedice novih vazdušnih napada u Kijevskoj oblasti.
Nakon što je pripremio “posmatračke punktove”, agent se vratio u Harkov pod tvrdnjom da je došao da posjeti roditelje, a u stvari da bi zapalio trafo-stanicu na važnoj željezničkoj pruzi.
Kontraobavještajne službe SBU dokumentovale su svaki korak te osobe.
U završnoj fazi specijalne operacije, agent je zadržan u jednom od iznajmljenih stanova u Kijevu dok je postavljao novu video kameru za onlajn snimanje vazdušnih napada na grad.
Dvesta dvadeset ljudi ostaje hospitalizovano nakon ruskog napada na Poltavu 3. septembra, a neki su u kritičnom stanju, rekao je predsjednik Vladimir Zelenski u svom večernjem obraćanju.
„Nažalost, početak septembra obelježili su brutalni ruski udari. Samo nakon napada na Poltavski vojni institut za veze, 220 ranjenika se i dalje leži u bolnici“, rekao je Zelenski.