Politika

Živković:‘’DPS neće dogovor jer čeka rezultate popisa’’

Izvor

- DPS želi da odgovornost za neusvajanje izbornog zakonodavstva prebaci na opoziciju i tako skrene pažnju sa drugih veoma bitnih uslova Evropske komisije kao što je brorba protiv organizovanog kriminala i korupcije. Očigledno je da čekaju rezultate popisa, jer treba da se vidi koliko će biti i Roma i da li oni ulaze u afirmativnu akciju, rekao je Živković.

Poslanik Nove je istakao da i Bošnjaci iz DPS-a, SDP-a i Bošnjačke stranke žele da prije postizanja dogovora, vide rezultate popisa da bi sebi obezbijedili privilegije lakšeg sticanja poslaničkog mandata pa predlažu da gornja granica afirmativne akcije bude čak i do 16, 5 odsto.

- Bošnjaci hoće da na popisu asimiluju one koje se izjašnjavaju kao Muslimani, Crnogorci islamske vjere ili Jugosloveni da bi ih na popisu bilo oko 15, 16 odsto. Oni traže pravo na afirmativnu akciju i lakšu poziciju za dobijanje poslaničkog mandata, kazao je Živković, podsjećajući da je predlog DPS-a da 13-15 odsto bude gornja granica za dobijanje afirmativne akcije.

- Nigdje u svijetu nema da 15 odsto stanovništva  dobije pravo na afirmativnu akciju a opozicija je predložila da granica bude 10 odsto. Time bi određivanjem gornje granice za afirmativnu akciju bio riješen jedan važan problem.To je mjera kompromisa iako je i to mnogo. Prava mjera je bila 5 odsto ili skoro dva puta više od cenzusa, rekao je Živković.

Živković je dodao da ništa novo ne bi donijela eventualna smjena šefa Radne grupe Miodraga Vukovića jer u vlast nema političke volje za dogovor odnosno konzensus.

- Ne može se od nas tražiti konsenzus da pristanamo na brisanje 20 hiljada birača, uglavnom srpske nacionalnosti koji još nijesu riješili pitanje državljanstva a glasali su na svim dosadašnjim izborima u Crnoj Gori, kazao je Živković dodajući da je proces sticanja crnogorskog državljanstva skup i da je teško nabaviti svu dokumentaciju.

- Prema našem proračunu treba 700 eura za kompletnu dokumentaciju a narod jedva sastavlja kraj sa krajem, kaže Živković.

Evropska komisija saopštila je u svom Mišljenju navela da je hitno usvajanje izbornog zakona jedan od uslova za nastavak evropskih integracija Crne Gore. Za usvajanje je potrebna dvotrećinska većina u Skupštini.

Portal Analitika