Italijani se provukli: Slovenci nakon 24 godine na Euru, slavlje i u Češkoj

U pretposljednjoj večeri kvalifikacija za Euro 2024, razriješene su još tri dileme. Na završnicu idu Italija, Češka i Slovenija.

Italijani se provukli: Slovenci nakon 24 godine na Euru, slavlje i u Češkoj Foto: 24ur

Italija je preživjela. Prvak Evrope osvojio je bod protiv Ukrajine u Leverkuzenu (0:0) i tako se plasirao na završnicu. Na kraju je presudilo to što su 'azuri' slavili u međusobnom duelu u Milanu.

Izabranici Lućana Spaletija odigrali su dobro u prvom dijelu, no u drugom su se grčevito branili, pri čemu je Donaruma odbranio kolosalnu šansu Mudriku.

Ukrajinci će tako pokušati da se plasiraju na završnicu kroz plej-of, koji ćemo pratiti u martu sljedeće godine.

U meču bez rezultatskog značaja, Sjeverna Makedonja je u Skoplju osvojila bod protiv Engleske - 1:1 (1:0).

Grupa “C”: Ukrajina – Italija 0:0, Sjeverna Makedonija – Engleska 1:1.

Konačna tabela: Engleska 20, Italija 14, Ukrajina 14, Sjeverna Makedonija 8, Malta 0.

Češka je na kraju ubjedljivom pobjedom u Olomucu proslavila put u Njemačku. U direktnom duelu za plasman, oni su bili bolji od Moldavije, rezultatom 3:0 (1:0).

Moldavci su mogli do vođstva u četvrtom minutu, ali je šut Race nestvarno odbranio Stanek. Kroz 10 minuta, prednost Češkoj donio je Dudera, a putnik na Euro definitivno je bio poznat u 72. minutu, kada je debitant Hori glavom pogodio za 2:0. U samom finišu, u strijelce se upisao i Tomas Souček.

Na krcatoj Air Albania areni u Tirani večeras je, protiv Farskih Ostrva, organizovana velika proslava povodom plasmana na Euro, pa je rezultat bio u drugom planu. Meč je završen bez golova.

Grupa “E”: Češka – Moldavija 3:0, Albanija – Farska Ostrva 0:0.

Konačna tabela: Albanija 15, Češka 15, Poljska 11, Moldavija 10, Farska Ostrva 3.

Slovenija će nakon čitave 24 godine nastupiti na Euru. U utakmici odluke, selekcija Matjaža Keka na Stožicama je slavila protiv Kazahstana - 2:1 (1:0).

Domaće je do vođstva doveo Šeško u 41. minutu iz penala, no nadu Kazahstanu vratio je Orazov, pogotkom u 48. minutu. Puno gledalište u Ljubljani strijepjelo je do 86. minuta, kada je Benjamin Verbič zatresao suparničku mrežu i time odagnao sve dileme.

Grupa “H”: Slovenija – Kazahstan 2:1, Sjeverna Irska – Danska 2:0, San Marino – Finska 1:2.

Konačna tabela: Danska 22, Slovenija 22, Kazahstan 18, Finska 18, Sjeverna Irska 9, San Marino 0.