Na Cetinju je u toku drugi sastanka Upravnog odbora projekta i treninzi kome prisustvuju predstavnici projektnih partnera iz zemalja EU i regiona, kao i eksperata za Geografski informacioni sistem. Mićunović je istakao da će upravo CHERPLAN, jedan od prvih projekata koje sufinansira EU, značajno doprinijeti prikupljanju vitalnih informacija o kulturnim dobrima istorijskog jezgra Cetinja, kao i kreiranja zajedničkog modela dobrog planiranja i upravljanja.
Osnovni cilj CHERPLAN-a je izgradnja snažne baze za obezbjeđivanje kompatibilnosti i sinergije između zaštite kulturne baštine i socio-ekonomskog rasta, kroz podsticanje usvajanja modernog pristupa prostornom planiranju. Cilj je promovisati kulturnu baštinu kao centralni faktor u razvoju lokalne ekonomije, a jedan od zadataka je i kreiranje zajedničkog modela prostornog planiranja, koji će biti testiran na odabranim teritorijama zemalja učesnica.
Prema riječima Serene Kultrano, projekt menadžerke italijanske regije Frijuli Venecija Đuilija, kao vodećeg partnera za projekat u kome učestvuje 11 zemalja, „lokalitete kulturne baštine ne treba gledati samo kao akumulaciju običnih spomenika“. Ona je dodala da lokaliteti kulturne baštine često prati nedostatak integrisanih strategija, te da se ovim projektom želi adresirati upravo taj problem. Prema njenim riječima, prisustvo više partnera garantuje prenošenje znanja i iskustava, a kao partneri u projektu važna karika su i univerziteti i istarživački centri.
- Kao pilot-teritorija u Crnoj Gori, izabrano je istorijsko jezgro Cetinja. Revitalizacija istorijskih objekata biće proučavana u cilju promovisanja aktivnsoti i ekonomskog razvoja područja kulturne baštine u jugoistočnoj Evropi - kazale je projektna menadžerka Lejla Abdić – Đoković.
Prema njenim riječima, postojeći Menadžment plan istorijskog jezgra Cetinja biće revidiran u skladu sa pozitivnim praksama EU, a planirano je da kreirani zajednički model prostornog planiranja, koji uzima u obzir ne samo iskustva iz EU, već i dobre prakse tradicionalnog planiranja i rehabilitacije prostora, postane model koji će se lako biti multiplicirati i u ostalim zemljama jugoistočne Evrope.
- CHERPLAN je jedan od prva dva IPA projekta koje Ministarstvo kulture realizuje, a sufinansira Evropska unija posredstvom Delegacije u Crnoj Gori. Projekat će se realizovati do aprila 2014. godine, a ukupni budžet je 199.500 eura, od čega Ministarstvo učestvuje sa oko 30.000 eura – zaključila je Abdić - Đoković.
Koordinator za implementaciju Menadžment plana istorijskog jezgra Cetinja Nemanja Čavlović kazao je da je revizija tog dokumenta planirana svake treće godine, tako da će prva biti ove godine.
- Nakon trogodišnje implementacije, možemo zaključiti da ćemo, kroz reviziju, iz akcionog dijela Menadžment plana sigurno targetovati neke aktivnosti kao realizovane, što će reći da je njegova implemetcaija više nego uspješna - kazao je Čavlović.