Svijet

Istorijski dogovor: Sukobljene strane u Libiji potpisale sporazum o trajnom prekidu vatre

Suparničke strane u libijskom sukobu potpisale su danas sporazum o trajnom prekidu vatre, koji su Ujedinjene nacije proglasile istorijskim poslije višegodišnjeg rata koji je zemlju podijelio na dva dijela.

Istorijski dogovor: Sukobljene strane u Libiji potpisale sporazum o trajnom prekidu vatre Foto: Beta/Can Erok/DHA via AP
BetaIzvor

Sporazum koji, između ostalog, predviđa da strani plaćenici napuste zemlju, postavlja okvir za političke pregovore u novembru kako bi se pronašlo trajno rješenje za haos u koji je utonula Libija nakon što je tokom pobune 2011. godine svrgnut i ubijen dugogodišnji lider zemlje Moamer Gadafi.

Zemlja je od 2015. godine podijeljena između dvije rivalske vlade, međunarodno priznate u Tripoliju koju predvodi Fajez Saradž i pobunjeničke na istoku zemlje, čije snage vodi Halifa Haftar.

Prethodne diplomatske inicijative za okončanje sukoba u više navrata su propadale, ali sporazum kojim su posredovale Ujedinjene nacije ima za cilj učvršćivanje višemjesečnog zatišja u borbama i daje podstrek političkom procesu.

“Počastvovana sam što sam danas među vama i svjedok trenutka koji će ući u istoriju”, rekla je Stefani Vilijams, izaslanik Ujedinjenih nacija za Libiju koja je ove nedjelje posredovala u pregovorima koji su vođeni u Ženevi.

Ona je, međutim, izrazila oprez, napominjući da je “pred nama dug i težak put”.

Nije jasno kako će se sprovesti prekid vatre, ali je Vilijams rekla da su se snage međunarodno priznate Vlade nacionalnog jedinstva Libije i nelegitimne snage lojalne komandantu Haftaru dogovorile da se vrate u “svoje kampove” i da će sporazum stupiti na snagu odmah.

Strani plaćenici će se povući “sa svih libijskih teritorija sa kopna, vazduha i mora” u roku od tri mjeseca, dodala je, pozivajući se na hiljade sirijskih boraca koje su Turska i Rusija rasporedile na suprotnim stranama rata.

Sporazum takođe uključuje formiranje zajedničkih vojnih snaga i praćenje eventualnog kršenja, rekla je Vilijams.

Sporazum će biti poslat Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

Portal Analitika