Kultura

Knjiga Jovana Čubranovića „Najveći zločin u istoriji“ promovisana i u Nikšiću, sala bila tijesna za sve posjetioce

Istina nađe put, makar i nakon sto godina

I danas mnogi u Crnoj Gori žive na mitovima, ježe se svega što ima crnogorski predznak. Prošao je vijek, a i danas neki u Crnoj Gori proslavljaju neke sramne skupštine iz 1918. godine, kazao je na predstavljanju knjige Dragan Perović

Istina nađe put, makar i nakon sto godina Foto: Ratko Perošević/Pobjeda
PobjedaIzvor

Tijesan je bio „Royal Garden Event Centar“ u Nikšiću da primi sve koji su željeli da čuju šta se to desilo u istoriji početkom prošlog vijeka i kakav je zločin učinjen nad Crnom Gorom. Više od hiljadu Nikšićana prisustvovalo je promociji knjige Jovana Čubranovića „Najveći zločin u istoriji“. Govorili su Dragan Perović, Sreten Vujović, Slavica Kruščić, Mihailo Radojičić i Ana Pejović.

Radojičić je kazao da ova knjiga ima posebnu vrijednost, jer govori o zločinu nad zločinima, o državi kojoj je svijet dao sve, a onda joj sve i uzeo.

"Ostala je Crna Gora bez crkve, jezika, svega crnogorskog, pa čak i imena", kazao je Radojičić.

Kazao je i da je Francuska otvoreno stala na stranu Srbije, te da je Srbija ostvarila svoj cilj i dobila izlaz na more kao nagradu od velikih sila.

I nije ovo knjiga koja govori samo o zločinu koji je Srbija počinila nad crnogorskim stanovništvom već ova knjiga govori i o tome kako su velike sile izdale Crnu Goru.

Dragan Perović je kazao da svaki čovjek koji čita ovu knjigu biva ispunjen tugom.

"I danas mnogi u Crnoj Gori žive na mitovima, ježe se svega što ima crnogorski predznak. Prošao je vijek, a i danas neki u Crnoj Gori proslavljaju neke sramne skupštine iz 1918. godine. Crna Gora je tada izgubila i dinastiju, jezik, crkvu... ali istina, pa makar i poslije vijek, nađe svoj put i biva objelodanjena", kazao je Perović.

Promocija je počela intoniranjem crnogorske himne. U Nikšić je za ovu priliku stiglo 400 primjeraka knjige koje su besplatno podijeljene, ali to je bilo premalo i značilo je da ni svaki treći poštovalac crnogorske istorije, tradicije i istine nije dobio ovaj vrijedan poklon.

Knjiga, čiji je izdavač i organizator promocije Crnogorsko-američka asocijacija „Cetinje“, prethodno je u decembru i januaru prezentovana publici na Cetinju, kao i u punoj sali KIC-a „Budo Tomović“ u Podgorici.

Promocija je bila zakazana i u Kulturnom centru ,,Nikola Đurković“ u Kotoru 24. februara, ali je uprava te institucije 10 dana uoči predstavljanja djela uskratila salu, uz izgovor da su to učinili zbog protivljenja dijela građana koji su Čubranovićevo djelo doživjeli kao „uznemirujuće“.

I nakon dodatnog obraćanja, Kulturni centar je ostao pri svom stavu uz obrazloženje da ni ranije nijesu, zbog protivljenja grđana, dozvolili promociju filma Borisa Malagurskog, stavljajući time u istu ravan propagandni film sa istorijskim štivom.

Svojevrsnim performansom, grupa građana Kotora se prije nekoliko dana pojavila ispred Kulturnog centra uoči promocije djela sprskog književnika Gorana Petrovića. Uručili su knjigu autoru, poželjeli mu ugodno veče i uspješnu promociju i ukazali da njima nije bilo omogućeno da učine isto sa Čubranovićevim djelom, u vlastitom gradu i zemlji.

Autor knjige Jovan Čubranović bio je crnogorski rodoljub, novinar i publicista, učesnik Prvog svjetskog rata, u kojem je dva puta ranjen. Nakon rata bio je istrajni borac protiv žrtvovanja države Crne Gore zbog beskrupuloznih interesa onih koje je podržala bez dvoumljenja i oportunizma, prije svega Srbije.

„Najveći zločin u istoriji“ predstavlja zbirku dokumenata i Čubranovićevih obraćanja predstavnicima velikih sila u periodu od 1918. do 1934. godine, kojima je nastojao da ih argumentovano potakne da im proradi savjest i ponovo otvore crnogorsko pitanja krvavo ugušeno, protivno međunarodnom pravu, pravdi i etici u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca.

Knjigu je štampao „Obod“ sa Cetinja, zahvaljujući inicijativi Predraga Peđe Markovića iz Crnogorsko-američkog udruženje ,,Cetinje“ iz Los Anđelesa. Riječ je o prevodu sa španskog, originalnog izdanja publikovanog u Meksiku 1934. godine.

Pobjeda je u dogovoru sa izdavačem, od 6. do 21. februara, u 16 nastavaka, publikovala sadržaj knjige u formi feljtona.

Portal Analitika