Sve se to odrazilo i na spomenike nekadašnjim velikanima socijalističke revolucije, građevinama koje su danas zaboravljene, oskrnavljene, ignosirane, ili namjerno uništene.
Kroz izložbu fotografija, otvorenu u Historijskom muzeju BiH u Sarajevu, prati se sudbina najslavnijih spomenika revolucije - onih koje su tokom šezdesetih, sedamdesetih i osamdesetih potpisivali značajni umjetnici u tadašnjoj državi.
Ove monumentalne tvorevine bile su vrhunski spoj vajarstva i arhitekture, a danas ih se ne bi postidio ni jedan muzej savremene umjetnosti. Stide iz se zato novovjeki lokalni heroji i njihova stada, piše portal Radiosarajevo.
Tako se i moglo desiti da se jedne noći tokom 2000. godine namjerno eksplozivom razruši spomenik žrtvama na Makljenu kraj Prozora, autora Boška Kučanskog, ili da nadležni u Nevesinju odluče da spomenik Blagoju Paroviću jednostavno premjeste na teško dostupno područje.
Grandiozni spomenik na Sutjesci autora Miodraga Živkovića, monument na Mrakovici koji je jedan od najpoznatijih radova Dušana Džamonje, partizanski spomenici na Grmeču i u Bihaću Bogdana Bogdanovića, koji je autor i poznatog 'kamenog cvijeta' u Jasenovcu, Šehitluci u Banja Luci Antuna Augustinčića (govori se da aktuelne vlasti u Banjoj Luci žele preimenovati ovaj kompleks) - danas su tužni i napušteni svjedoci nekih drugih ratova i čuvari uspomena na desetine hiljada nekih tuđih žrtava.
foto: radiosarajevo.ba